Kayseri'de midibüs baraja düştü: 8 ölü

Kayseri'de midibüs baraja düştü: 8 ölü
Kayseri'de midibüs baraja düştü: 8 ölü

Fotoğraf: Anadolu Ajansı / HACI BABA LALE

Kayseri'nin Yahyalı İlçesi'nde, Nevşehir'in Gülşehir İlçesi'nden geziye gelen öğretmen ve ailelerini taşıyan midibüs, bugün Çamlıca-3 Baraj gölüne uçtu. Kazada 8 kişi öldü, 26 kişi yaralandı. Kazada kaybolan 2 kişinin aranması çalışmaları devam ediyor

NEVŞEHİR- Nevşehir'in Gülşehir İlçesi'ne bağlı Karacaşar Beldesi İlkokulu ile ilçe merkezindeki Sevim-Erdoğan Öz İlkokulu ve Karavezir ilkokulu olmak üzere 3 okulun öğretmen ve aileleri, midibüsle Kayseri'nin Yahyalı İlçesi'ndeki Kapuzbaşı Şelaleleri'ni gezmeye gitti. Geziye çıkanların bulunduğu Karacaşar Belde Belediyesi'ne ait Faruk Başavcı yönetimindeki 50 NC 057 plakalı midibüs, Kapuzbaşı'na giderken, Yeşilköy yakınlarında bugün saat 11.30'da, Çamlıca-3 Baraj Gölü'ne uçtu.

Kazanın duyulması ardından UMKE kurtarma ekipleri ve ambulanslar sevkedildi. 13 ambulans ve 1 ambulans helikopter kaza bölgesine giderken, ilk bilgilere göre 6 kişi öldü, 26 kişi yaralandı. 2 kişinin de kayıp olduğu ileri sürüldü.

HAMİLE ÖĞRETMEN KAYSERİ'YE GETİRİLDİ

Yaralılardan Fen bilgisi öğretmeni 4.5 aylık hamile Aydan Arısoy ve eşi Çağlar Arısoy ambulans helikopterle, kimlikleri belirlenemeyen 2 yaralı da ambulansla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesine kaldırıldı. Öğretmen Aydan Arısoy, acil serviste tedavi altına alındı.

Öte yandan, olay yerinde TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Vali Şerif Yılmaz, jandarma ve sağlık müdürlüğü yetkilileri incelemelerde bulundu.

ÖLENLERİN ADLARI

Kazada ölenlerin adları şöyle:

Vedat Ali Gür (Sevim-Erdoğan Öz İlkokulu Müdürü), Hüsnü Selim Koçak (28), Münifet Koçak (36),Hümeyra Bozkurt (26)Eren Bozkurt(3), Ödemiş soyadlı 50 yaşlarında bir kadın .

VALİ YILMAZ: YOLCULARIN BEYANLARI ESAS ALINARAK ARTIK KAYIP KALMADIĞINI DEĞERLENDİRİYORUZ

Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, Yahyalı ilçesinde, midibüsün Çamlıca 3 Barajı'na düştüğü kazada, ölü sayısının 8'e yükseldiğini söyledi.

Yılmaz  yaptığı açıklamada, arama çalışmalarında midibüsten yaralı kurtulan yolcular ve yakınlarının beyanlarına göre hareket ettiklerini belirtti.
Yolcuların yanında kimin olduğuna dair bilgi toplamak için tek tek değerlendirme yaptıklarını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"En baştan beri söylüyoruz, sayıları yolcuların beyanına göre ifade ediyoruz. Yolcu beyanına göre araçta '34 kişi var' demiştik. İlk şok esnasında yolcuların verdiği bilgi bu şekildeydi. Daha sonra sağlıklı bir şekilde değerlendirme yapıldı, yaralılarla görüşüldü. Şoför dahil midibüste 32 kişi olduğu belirlendi. Bizim baştan beri söylediğimiz gibi özel bir organizasyon ve sayıyla ilgili bilgiyi yolculardan alıyoruz. 24 yaralı var. Son olarak su altından çıkarılan 2 kişiyle beraber ölü sayısı 8'e yükseldi. Yolcuların beyanları esas alınarak kayıp kalmadığını değerlendiriyoruz."

‘HEPEMİZİN BAŞI SAĞOLSUN’

Yaşanan kaza nedeniyle üzgün olduklarını dile getiren Yılmaz, "24 yaralımız var. Kayseri'deki çeşitli hastanelere kaldırılan yaralıların durumlarında endişe edilecek bir şey yok. 2 kişi kayıptı. Su altı ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucu bu iki kaybı da bulduk. Saat 17.00 itibariyle arama çalışmalarını bitirdik. Hepimizin başı sağolsun" diye konuştu.
ERZURUM'DA 3 ÖLÜ 20 YARALI

Ardahan'dan İstanbul ' a gitmekte olan yolcu otobüsü Erzurum'un Tortum ilçeleri arasında Aksukapı mevkiinde direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu refüjü aşıp yan yatarak sürüklendi. Kazada ilk belirlemelere göre 3 kişi hayatını kaybetti. 20' nin üzerinde yaralı olduğu bildirildi.

Yaralılar hava ve kara ambulanslarıyla Erzurdum ve Tortum ilçesindeki hastanelere kaldırıldı.(dha)