Kayseri'de şüpheli kimyevi madde

Kayseri'de şüpheli kimyevi madde
Kayseri'de şüpheli kimyevi madde

Fotoğraf: Arşiv

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Malatya yolunun 25. kilometresinde durdurdukları şüpheli arabada, kimyevi bir madde ele geçirdi. Roket başlığına benzeyen cismi içindeki koyu renkli sıvının ne olduğunu anlamak için AFAT, Atom Enerjisi Kurumu ve sağlık ekipleri çalışıyor.

KAYSERİ - Malatya karayolunda polis, dün gece şüphe üzerine durdurduğu hafif ticari araçta 19 santim uzunluğunda, gri renkli üzerinde kurukafa ve Rusça yazılar, numaralar bulunan, roket başlığı olabileceği tahmin edilen bir aparat ele geçirdi. Olayla ilgili olarak biri Suriyeli 3 kişi gözaltına alındı. Şüpheli aparatın ne olduğunun belirlenmesi için Genelkurmay Başkanlığı’ndan özel ekip istendi.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü (KOM) ekipleri , Mardin’den İstanbul ’a giden 33 V 8118 plakalı, gri renkli hafif ticari aracı, Kayseri-Malatya karayolunun 20’nci kilometresindeki arama noktasında saat 22.45’de durdurdu. Araçta bulunan 1’i Suriye uyruklu, 1’i Şırnaklı, değeri ise Mersin’li 3 Kişi üst aramasından sonra gözaltında tutulurken; sürücünün yanındaki ön koltuğun altında alüminyum folyaya sarılmış bir mekanik parça incelemeye alındı.

Üzerinde Rusça yazılar, rakamlar ve kuru kafa işareti bulunan,19 santim uzunluğundaki aparatın içinde sıvı olduğu da belirlenince, arama noktasına Kayseri ve Ankara ’daki AFAD ekipleri, polis olay yeri inceleme ekipleri çağrıldı. Yapılan ilk belirlemede, bu aparatın içinde sıvı bir patlayıcı, ya da civa olabileceği üzerinde duruldu. İnceleme yapan ekipler, aparatın ne olduğunun tam olarak belirlenmesi için Genelkurmay Başkanlığından özel ekip istedi. Kayseri Emniyet Müdürü Mustafa Aydın da olay yerinde inceleme yaparken, aracın etrafı polis ve jandarma ekiplerince koruma çemberine alındı.

Konuyla ilgili bir yetkili, "Polis ekiplerinin titizliği sonucu ele geçirilen parçanın ne olduğu henüz anlaşılamadı. Roket başlığı olduğu konusunda ağırlıklı düşünce var. İçindeki sıvının kimyasal veya biyolojik bir madde olabileceği de göz ardı edilmiyor. Civa da olabilir. Hatta, zanlıların öne sürdüğü gibi oyuncak da çıkabilir. Kayseri ve Ankara AFAD ekipleri incelemeler yaptı. Kesin sonuç için Genelkurmay’dan gelecek özel ekip bekleniyor. Üzerindeki yazıların Rusça olması, kurukafa işareti ve tehlikeli yazılarının olması düşündürücü” diye konuştu.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMİ
Kayseri polisi, roket başlığı olduğu sanılan hafif ticari araçtaki aparatla ilgili olarak Genelkurmay başkanlığından gelecek özel ekibi beklerken, Kayseri-Malatya karayolundaki arama noktasında tüm araçlar polis köpeği eşliğinde sıkı bir aramadan geçiriliyor.

Bu arada Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan 3 zanlıdan birinin Mersin’de fırıncılıkla uğraştığı, Şırnaklı olanın özel bir şirkette çalıştığı, Suriye uyruklu olanın ise ülkemize sığınmacı olarak geldiği ve bu aparatın Suriyeli vatandaşa ait olduğu ileri sürüldü. (DHA)