Kayyumdan yeni skandal: Yazı işleri müdürünün odasına polis girdi ve...

Kayyumdan yeni skandal: Yazı işleri müdürünün odasına polis girdi ve...
Kayyumdan yeni skandal: Yazı işleri müdürünün odasına polis girdi ve...
İpek Medya Grubu'na atanan kayyum yönetiminin çalışanlar için bir liste oluşturduğu ve bu listede ismi bulunanların binaya alınmadığı belirtildi. Kurumda çalışan bazı gazeteciler de sabah mesai için geldikleri iş yerlerine alınmadı. Millet Gazetesi yazı işleri müdürünün odasına gelen polisler, yerine atandığı belirtilen bir kişiyle yazı işleri müdürünün odasına girdi. Cuma Ulus'a görevden alındığını belirten bir A-4 formunda yazı tebliğ eden polisler Ulus'a odasını boşaltmasını istedi. Daha sonra Ulus'u dışarı çıkardılar.

İSTANBUL - Yönetimine kayyum tarafından el konulan Kanaltürk, Bugün TV ile Millet Gazetesi ve Bugün Gazetesi'nde çalışan bazı gazeteciler bu sabah mesai için gittikleri iş yerlerine alınmadı. Karşılaştıkları durum karşısında tepkilerini dile getiren iki editör istifalarını vererek iş yerinden ayrıldı. Poliste bulunan bir listede isimleri olduğu için binaya alınmayan ve sonrasında da iş akitlerinin feshedildiği söylenen çalışanlar, iş yeri kapısından geri çevrildi. Kurum editörlerinden iki kişi istifa ettiklerini açıkladı.

İşyerine girişine izin verilmeyen Bugun.com.tr'nin yayın yönetmeni Bekir Koç, bilgisi olmadan yıllık izne çıkarıldığını ancak iş akdinin feshine yönelik bir bilginin kendisine iletilmediğini söyledi. Koç, "Polise bir liste verilmiş, görevden alınanlar, işine son verilenler gibi farklı kategorilerde. Benim de görevden alındığım yazıyordu. Beni içeriye almadılar. Kayyum ile görüştüm, senelik izne ayrılmam gerektiğini söylediler. Kapıda polisler karşılıyor. Yazılı bir evrak istediğimizde veremeyeceklerini söylüyorlar. Hatta o listenin görüntüsünü bile almamıza izin vermiyorlar" diye konuştu.

El konan Bugün ve Millet gazetelerinin yayın politikasında keskin değişim

İlk günden itibaren görev yapmaları engellendiği için istifa kararı aldıklarını belirten iki editör de basın mensuplarına açıklama yaptı. Bugün TV editörlerinden Fatih Akalan, "Evrensel gazetecilik ilkelerine uygun olarak fiziksel ve düşünsel anlamda bağımsız gazetecilik yapma imkanımın olmadığını görüyorum. Gazetecilik mesleğimin onurunu koruma adına editörlük görevimden istifa ediyorum" dedi. Kanalın sabah kuşağında haber spikerliği yapan Turan Görüryılmaz da resmi olarak istifa dilekçesini sunduğunu belirterek, kanal önünde bekleyen silahlı polisler ve oluşan manzaranın hiç kimseye yakışmadığını söyleyerek bu şartlar altında çalışmayı kabul etmedikleri için istifa kararı aldıklarını belirtti. Görüryılmaz ve Akalan daha sonra arkadaşları ile vedalaşarak İpek Medya'dan ayrıldı.

YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜNÜN ODASINA POLİSLE GİRDİLER

Öte yandan Millet Gazetesi yazı işleri müdürünün odasına gelen polisler, yerine atandığı belirtilen bir kişiyle yazı işleri müdürünün odasına girdi. Cuma Ulus'a görevden alındığını belirten bir A-4 formunda yazı tebliğ eden polisler Ulus'a odasını boşaltmasını istedi. Duruma tepki gösteren Ulus polis eşliğinde gazete binası dışına çıkarıldı. Millit Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cuma Ulus'a A4 kağıdına yazılan yazıyla görevden alındığı tebliğ edildi. Ulus’un yerine atandığı öne sürülen Hüseyin Yahya Şekerci isimli şahıs, polis eşliğinde odaya girdi.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli iki polisin odasına girdiği Cuma Ulus, yapılanların hukuksuz olduğunu söyledi. Ulus, polislerin odasını boşaltmasını istedi. Ancak polislerle birlikte odaya giren Hüseyin Yahya Şekerci polislerin odada kalmasını istedi. Cuma Ulus, polislerin nezaretinde gazete binasından dışarı çıkartıldı.

(CİHAN)

Demirtaş: Ortada bir kayyum uygulaması yok, bir mafya uygulaması var

Kayyum, Bugün gazetesinin manşetini savunan gazeteciyi işten attı