Kaz Dağları'nda AKP'li de CHP'li de aynı şeyi söylüyor

Kaz Dağları'nda yürütülen altın arama çalışmalarına karşı belediyeler bayrak açtı. CHP'li belediyelerin yanı sıra AKP'li Küçükkuyu Belediyesi de altın arama çalışmalarına karşı verilen mücadeleye katıldı.

ÇANAKKALE /ANKARA /İSTANBUL - Kaz Dağları'nda yürütülen altın arama çalışmalarına karşı belediyeler bayrak açtı. CHP'li belediyelerin yanı sıra AKP'li Küçükkuyu Belediyesi de altın arama çalışmalarına karşı verilen mücadeleye katıldı.
Çanakalle'den 11 ve Balıkesir'den altı belediye başkanının katılımıyla düzenlenen 'İda-Madra Yerel Yönetimler Çevre Platformu'nda, Kaz Dağları ve Madra Dağı'ndaki altın arama çalışmalarına karşı belediyeler birliği oluşturuldu. Ayrıca Çanakkale'nin CHP'li ve Küçükkuyu beldesininse AKP'li belediyeleri, 'Kaz Dağları'nda altın arama çalışmalarının durdurulması, yeni arama ve işletme ruhsatı verilmemesi, daha önce verilen ruhsatların süreleri bittiğinde iptal edilmesi' için karar aldı. Kaz Dağları'nda milli park alanının dışındaki alanları kapsayan kararların her iki belediye meclisinde de oybirliğiyle alınmış olması dikkat çekti. Çanakkale Belediyesi Kaz Dağları'nın Çanakkale'deki kısmının milli park statüsüne alınmasını da istedi.
Sadece 'tavsiye' edebiliyorlar
Ancak Maden Yasası gereği, maden arama ve işletme ruhsatları Enerji Bakanlığı'ndan verildiği için belediye meclislerinin aldığı bu kararların 'bağlayıcılığı' yok. Küçükkuyu Belediyesi'nin AKP'li başkanı Yusuf Aksoy, "Alınan kararları Enerji Bakanlığı'na, Çevre Bakanlığı'na ve diğer ilgili kurumlara göndereceğiz. Belediyemizin aldığı karar tavsiye niteliğindedir" dedi.
Aksoy, "Biz madenciliğe karşı değiliz. Karşı olduğumuz sadece Kaz Dağları'nda altın çıkarılmasıdır. Çevre ve insan sağlığı konusunda siyasi görüş farklılığı olamaz" diye konuştu. Çanakkale'nin CHP'li başkanı Gökhan da dün Aksoy'a alınan meclis kararı nedeniyle teşekkür ederek, "Mutlaka tavır almalıydık" dedi. (dha, Radikal)