Kaz Dağları'nda çalışma vakti

Kaz Dağları'nda altın sondajı için deşilen bölgeleri ağaçlandırmak isteyenlere davet var. Doğa Derneği, Doğa Turizm, Buğday Derneği ve Atlas dergisi, Kaz Dağları'nda altın sondajı yapılan bölgeleri ağaçlandıracak.

ADANA - Kaz Dağları'nda altın sondajı için deşilen bölgeleri ağaçlandırmak isteyenlere davet var. Doğa Derneği, Doğa Turizm, Buğday Derneği ve Atlas dergisi, Kaz Dağları'nda altın sondajı yapılan bölgeleri ağaçlandıracak.
Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, altın madeni arama çalışmalarına tepki göstermek amacıyla gezi ve yeniden ağaçlandırma organizasyonu düzenlediklerini açıkladı. Doğa Turizm, Buğday Derneği ve Atlas dergisinin işbirliğiyle 27-28 - 29 Ekim tarihlerindeki organizasyonda, Küçükkuyu'daki maden arama sahasında kesilen ağaçların yerine yenileri dikilecek. Geziye katılanlara bölgedeki önemli doğa alanları anlatılacak. Tamamı 258 bin hektar olan Kaz Dağları'nda, 101 familyaya ait 900 bitki türü ve Milli Park ilan edilen 21 bin 300 hektarlık bölümde dokuz dere yatağı bulunduğunu belirten Eken, çevrede de 125 bin kişinin yaşadığını söyledi.
Cennet koktu: Ankara'daki Nallıhan Kuş Cenneti, göç mevsiminde ıssız. İstanbul ve Çanakkale boğazlarından gelen kuş göç yolu üzerinde bulunan cennet çok da kötü kokuyor. Kokunun suların çekilmesiyle çıkan kuş pisliklerinden kaynaklandığı belirtiliyor.Tabiat köpürdü: Aydın'ın Karacahayıt Köyü sağanakta köpükle kaplandı. Ziraat Odası yetkilileri köpüklerin tarım ilaçlarıyla, derelerdeki kimyasal atıklardan kaynaklandığını tahmin ediyor. (dha)
FOTOĞRAF: DHA