Kaza değil cinayet

İstanbul Ümraniye'de dört arkadaş önceki gece 03.00 sıralarında eğlendikleri restorandan bir otomobille ayrıldı. Grubu taşıyan otomobil yola taşan yaklaşık 10 metre derinliğindeki karayolu çukuruna yuvarlandı.

Kazazedelerden ikisi çukurdan çıkmayı başarırken, Adem Ergen suya gömülen otomobilde öldü. Kazanın meydana geldiği bölge karanlıktı ve yeterli işaretleme de yapılmamıştı.

İSTANBUL - Türkiye'nin hafızasına İzmir Tepecik'te beş kişinin ölümüyle kazınan su çukuru kazasının bir benzeri, 11 yıl sonra İstanbul'da yaşandı. Ümraniye'de içi su dolu çukura düşen otomobilde bir kişi boğuldu. Arama ve kurtarma için çukura şişme bot indirilirken polis, yolda yeterli uyarının yapılmadığını söyledi.
Kaza dün sabaha karşı saat 03.00 sıralarında meydana geldi. Levent'te bir müzikholde eğlenen Mustafa Torun, Selahattin Uysal, Adem Ergen ve Niyazi Sekmen Samandıra'daki evlerine dönmek için yola çıktı. Mustafa Torun'un kullandığı otomobille önce Selahattin Uysal'ı evine bıraktılar. Ümraniye'den Şile yol ayrımına hızla giren araç, Alemdağ Caddesi'nde Kemerdere Kavşağı çalışması için açılan içi su dolu çukura uçtu. 36 yaşındaki Adem Ergen boğuldu. Sürücü Mustafa Torun ve Niyazi Sekmen araçtan dışarı çıkabildi.
Sürücü tutuklandı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasına göre, kazanın meydana geldiği yerde Şile Yolu- Çekmeköy Kavşağı inşaatı vardı. Kavşak inşaatı nedeniyle daha önce ıslah edilen Kemer Deresi'nin bir bölümü açığa çıkmıştı.
Altyapı çalışmalarını yapan birimin tüm tedbirlerini aldığını öne süren Büyükşehir yetkilileri, kazanın aşırı hız ve alkol sonucu meydana geldiğini savundu. Emniyet'in hazırladığı rapora göreyse sürücüde 100 promil alkol vardı ancak karayolunda da kusur vardı. Emniyet yetkilileri çevrede uyarı için sadece dubaların bulunduğunu, bunun da yetersiz olduğunu söyledi. Kaza sonrası çekilen görüntülerde, kaza yerinin oldukça karanlık olduğu da dikkat çekti.
Sürücü Torun ve Uysal kaza sonrasında suya daldıklarını ama Ergen'i göremedikleri anlattı. Ergen'in eşi ise tutuklanan sürücü Torun hakkında şikâyette bulunacağını söyledi.