Kaza için en uygun şoför!

Erzurum'daki kazada 25 kişiyle birlikte ölen otobüs şoförü Erol Düzel, 51 defa trafik cezası yemiş. Son bir hafta içinde kazada ölenlerin sayısı ise 151.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Erzurum'da 26 kişinin ölümüyle sonuçlanan otobüs kazası,
'Geliyorum' demiş. Can Iğdır firmasına ait otobüsle yaptığı kazada kendi hayatını da kaybeden şoför Erol Düzel'in Emniyet dosyası kabarık çıktı.
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'nın kayıtlarına göre Düzel, 15 yılda toplam 51 kez trafik suçu işledi ve cezalandırıldı. Bu 51 trafik cezasının 29'u 'hız limitlerini aşmaktan', altısı da 'şerit ihlalinden' kesildi. Düzel'in son kazası da şerit ihlaliydi.
Trafik polisi, 1997 yılında hız sınırını beş kez aştığı için Erol Düzel'in ehliyetine bir yıl süreyle el koydu. Emniyet'in kayıtlarına göre Düzel'in ehliyetine 2000 yılında bir kez daha el konuldu. Şoför Düzel'in ehliyeti bu kez, 100 ceza puanını doldurduğu için iki aylığına elinden alındı. Düzel bu yıl işlediği trafik suçları nedeniyle 34 ceza puanı aldı.
Emniyet firmayı iki kez uyarmış
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, 2002'de ölümlü trafik kazalarına en çok karışan firmaları uyardı. Bu firmalar arasında, Can Iğdır firması da vardı.
Can Iğdır firmasına ait otobüslerin 2000-2002 yılları asarında Iğdır, Sivas ve Erzurum'da üç ayrı ölümlü kazaya karıştığı ve bu kazalarda dört kişinin öldüğünü, altı kişinin yaralandığını belirleyen Trafik Hizmetleri Başkanlığı'nın, 2002'de firmayı, çalıştırdığı şoförler konusunda uyardığı belirtildi. Firmadan, çalıştırdığı şoförlerin işlediği trafik suçlarını, aldığı ceza ve puanlarını Emniyet' ten sorması ve buna göre şoför çalıştırması istendi, ancak firma uyarıyı dikkate almadı.
Can Iğdır firması, 17 Temmuz 2003'te çıkan Taşıma Kanunu'nun öngördüğü yükümlülükleri de yerine getirmedi. Söz konusu yasanın 7. maddesi, otobüs firmalarına, altı aylık periyotlarla yılda iki kez, çalıştırdığı şoförlerin işlediği trafik suçlarını, aldığı ceza ve ceza puanlarını Emniyet'ten sorma yükümlülüğü getiriyor. Firma ise ne geçen yılın son altı ayında ne bu yılın ilk altı ayında çalıştırdığı şoförlerin trafik sicilini Emniyet'e sordu. Firma 2003 yılında bu nedenle bir kez daha uyarıldı. Ancak firma yine kayıtsız kaldı.
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, geçen hafta yurt genelinde ölümlü 87 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 151 kişi öldü, 159 kişi yaralandı.