'Kaza olacak' derken gelen acı haber

Duyarlı bir grup uzman ve bilim adamı için en acı an, kendilerinin bildiği ama hiçbir önlem alınmayan bir tehlikeyi engellemek için ne yapabileceklerini konuşurken, felaketin kapılarını çalmasıydı.

İSTANBUL - Duyarlı bir grup uzman ve bilim adamı için en acı an, kendilerinin bildiği ama hiçbir önlem alınmayan bir tehlikeyi engellemek için ne yapabileceklerini konuşurken, felaketin kapılarını çalmasıydı. Bir bilim adamı, çevresindeki arkadaşlarına 'Raylarda bozulma var ve şekli değişmiş. Her an tren raydan çıkabilir. Bunu kamuoyuna anlatmalıyız' dediği sırada çalan cep telefonu, 'Hocam hızlı tren kaza yaptı' diyordu.
İstiklal Caddesi'nde Türkiye Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi toplantı salonunda, hızlı tren kazasından iki saat önce Şube Başkanı Faruk Sevim, eski Şube Başkanı Üzeyir Uludağ, Şube Sekreteri Battal Kılıç, eski İETT Ulaştırma Daire Başkanı Güven Otman ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aydın Erel, kendilerinin
deyimiyle 'bağıra bağıra gelen' hızlı tren felaketini önlemek için ne yapabileceklerini konuşuyordu. Son bir aydır her fırsatta hızlı trenin sakıncalarını anlatan Prof. Erel, önceki akşam uzman makine mühendisi arkadaşlarına tehlikeleri yeniden sıraladı:
"Hızlı trende altyapı ve üstyapı sorunu var. İlk test sürelerinde hızdan dolayı bir raylarda deforme olmamıştı. Ama bu zamanla ortaya çıkıyor. Raylarda bozulma var ve raylar şeklini değiştirmekte. Hızlı tren her an raydan çıkabilir. Kamouyonu uyarmalıyız."
"Kamuoyunu bir kez daha uyarmalıyız" toplantının son sözü oldu. Saat 19.50'yi gösterirken Prof. Erel'in çalan cep telefonu, toplantıda bulunan makine mühendisleri 'demiryolu grubu'nun önüne geçmeye çalıştığı kötü haberi veriyordu: 'Hocam hızlı tren kaza yaptı.'