'Kaza' sonucu bir er daha öldü

Haber: FATİH YAĞMUR - fatih.yagmur@radikal.com.tr / Arşivi

Çanakkale Nara’da 4 Mart tarihinde kaza sonucu bir asker ölümü daha yaşandığı ortaya çıktı. Er Ömer Çakır, göreve gittiği araçta nasıl olduğu anlaşılmayan bir şekilde silahının ateş almasıyla başından vuruldu. Baba Mehmet Çakır, olayı araştırmak üzere Çanakkale’ye gittiklerini ifade ederek, “Oğlum intihar etmedi. Komutanların anlattığına göre göreve giderken arabanın önünde oturuyormuş ve kazayla silahının ateş almasıyla vurulmuş” dedi. Tuğamiral Mesut Özel olayın yargıya intikal ettiğini söylerken Radikal’e konuşan bir rütbeli asker ise “İhmal var” dedi.
Çanakkale Boğaz Komutanlığı’nda 4 Mart tarihinde Er Ömer Çakır başından vurularak öldü. Kaza olduğu iddia edilen olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldı. Adli merciler olayın nasıl meydana geldiğini araştırmaya başladı. Radikal’in ulaştığı Tuğamiral Mesut Özel, olayın yargıya intikal ettiğini belirterek konuşmak istemedi. Er Ömer Çakır’ın babası Mehmet Çakır ise olayı şöyle anlattı: “Komutanların anlattığına göre oğlum göreve giderken arabanın önünde oturuyormuş ve kazayla silahının ateş almasıyla vurulmuş. Kurma kolunu çekmiş. İkinci kez kurma kolunu çektiğinde mermiyi aldığını bilmeden tetiği çekmiş ve başından vurulmuş. Olayın kaza sonucu olduğu söylendi.” 

Yetkilinin vahim iddiası 
Radikal’e konuşan ve ismini vermeyen bir yetkili de olayın ihmal sonucu gerçekleştiğini belirtip şu iddiaları dile getirdi:
“Vahim olayın aktörleri, Tuğamiral Mesut Özel, İstihbarat Şube Müdürü Dz. Bnb. Mustafa Oruç ve Dz. Bnb. Bora Sarıkaya’dır. Olay şu şekilde gerçekleşiyor: Er Ömer Çakır, askeri araçla Nara’ya A kapısından giriş yapıyor. 50 metre ileride Güvenlik Tabur Komutanlığı tarafından durdurulup silahının teslim alınıp o şekilde B kapısından girmesi gerekirken, nöbetçi astsubay yerinde yok. Asker, silahıyla içeri giriyor ve nasıl olduğu anlaşılamamış bir şekilde silah ateş alarak kafasından vuruluyor.”