Kaza üreten kavşak

'Ölüm kavşağı' olarak anılan İzmir-Manisa yolu üzerindeki Bornova Topçu Tugayı Kavşağı'nda üç trafik kazasına şahit olan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Veli Lök, "Yaralananları tedavi ederken tedbirsizliğe isyan ediyorum" dedi, devletin vatandaşların yaşam hakkını korumasını istedi.
Haber: SÜLEYMAN SAĞAT / Arşivi

İZMİR - 'Ölüm kavşağı' olarak anılan İzmir-Manisa yolu üzerindeki Bornova Topçu Tugayı Kavşağı'nda üç trafik kazasına şahit olan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Veli Lök, "Yaralananları tedavi ederken tedbirsizliğe isyan ediyorum" dedi, devletin vatandaşların yaşam hakkını korumasını istedi.
Hastalarının büyük bölümünü trafik kazasında yaralananların oluşturduğu Lök, eşi, kızı ve torununun da kılpayı yaşama döndüğü kavşakta önlem alınması için mücadele başlattı. Geçen yıl kızının kullandığı aracın kaza yaptığı haberini alır almaz Bornova Topçu Tugayı Kavşağı'na giden Lök, freni tutmadığı için duramayan kamyonun yol açtığı olayda hasar gören araçla ilgili trafik işlemlerini yaptırırken, aynı anda bir başka kazaya şahit oldu.
İkinci kazada da, ilkinde olduğu gibi freni tutmayan kamyon, kavşağın hemen gerisindeki kırmızı ışıkta bekleyen araçlara arkadan çarptı.
Bunun üzerine, Prof. Lök, önlem alınması için İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu'ya bir dilekçe yazdı. Lök, aynı noktada bir kazaya daha şahit
olunca, Göksu'ya ikinci dilekçesini yazdı. Bu arada, kavşakta freni tutmayan TIR'ın yol açtığı, 23 kişinin yaralandığı, altı aracın paramparça olduğu bir kaza daha meydana geldi. Lök, Göksu'ya üçüncü dilekçesini yazdı: "Ömrünü kazaya uğramış kişilerin tedavisiyle geçirmiş bir hekim olarak, onların acı olaylarını dinlemiş, maddi ve manevi perişanlıklarını hissederek acı çekmiş bir vatandaş olarak sizden bu olaya eğilmenizi istiyorum. Yaşam hakkı İnsan Hakları Bildirgesi'nin başında yer alıyor. Vatandaşların yaşam haklarını korumak devletin görevi."
Lök, yaptığı araştırmada kamyonların balatalarının ısınması nedeniyle yokuş bölgede duramadıklarını öğrendiğini de anlattı. Lök, "Kamyon ve TIR'ları geride durdurulup balatalarının soğuması için düz bir alanda bir süre bekletilmesi fren tutmaması sorunu için acil bir çözüm olabilir" diye konuştu.
Kavşakta bu yılın ilk sekiz ayında 33 kaza meydana geldi, bir kişi öldü, 35 kişi yaralandı. Kavşakta 2003 yılında ise 41 kaza meydana geldi, bir kişi öldü, 32 kişi yaralandı.