'Kaza yapan' şoför cinayetten yargılanacak!

Kaçak akaryakıt operasyonunda el konulan tankerini Emniyet'e götürürken kaza yapan ve o sırada yanında oturan başkomiserin ölümüne yol açan şoför, 'cinayet'ten yargılanacak.

İZMİR - Kaçak akaryakıt operasyonunda el konulan tankerini Emniyet'e götürürken kaza yapan ve o sırada yanında oturan başkomiserin ölümüne yol açan şoför, 'cinayet'ten yargılanacak.
İzmir Mali Şube Amirliği'nde görevli Başkomiser Erdal Akbolat'ın ölümüyle sonuçlanan kaza, 16 Mayıs'ta meydana gelmişti. İhbar üzerine harekete geçen polis Muzaffer Fenkli'yi TÜPRAŞ'tan 'jet yakıtı' adı altında vergisiz olarak aldığı akaryakıtı, Kemalpaşa'da bir petrol istasyonuna boşaltırken gözaltına aldı.
Tankere el konuldu, Fenkli, yanında başkomiser Akbolat'la birlikte Emniyet Müdürlüğü'ne doğru yola çıktı. Ancak tanker bilinmeyen bir nedenle şarampole yuvarlandı, Akbolat öldü, yaralanan Fenkli tedavisi ardından tutuklandı.
'Fren tutuyor'
Fenkli, İzmir 10'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme neden olmak'tan 15 yıla kadar hapis istemiyle hâkim karşısına çıktı. Olayın, öndeki polis otosuna yetişmek için kendisine "Hızlı git" diyen komiserden kaynaklandığını savundu.
Savcıysa bilirkişi raporlarına göre aracın frenlerinin sağlam olduğunu vurguladı, sanığı 'kasıtlı adam öldürme'yle suçladı. Dosya ağır ceza mahkemesine gönderilirken sanık Muzaffer Fenkli'nin tahliye talebi de reddedildi.