'Kazak' prangası nihayet gevşedi

'Kazak' prangası nihayet gevşedi
'Kazak' prangası nihayet gevşedi

KOCAELİ - ‘Terör örgütüne yardım ve yataklık’ suçundan yargılandığı davada verilen hapis cezası ev hapsine dönüştürülerek elektronik kelepçe takılan 77 yaşındaki Nafize Babayiğit, kısmi özgürlük sevinci yaşıyor. PKK ’nın dağ kadrosuna katıldığı belirtilen oğluna kazak örüp göndermek istediği için ceza alan ve durumu basına yansıyınca belirli saatlerde dışarı çıkmasına izin verilen anne günde bir saat komşularına gidebiliyor.
Nazife Babayiğit’in gelini Çiçek Babayiğit, kayınvalidesinin ayağına iki ay önce elektronik kelepçe takıldığını söyledi. Babayiğit, “Olayın kamuoyuna yansımasından sonra Adalet Bakanlığı’nın devreye girmesiyle annem dışarıya çıkabiliyor. Cihazı değiştirdiler, komşuya gidebiliyor, bahçede dolaşabiliyor. 14.00-15.00 saatlerinde dışarıya çıkabilir” dedi.

‘Babam şehit, mezarı Giresun’da’
Nazife Babayiğit ise Kürtçe yaptığı konuşmasında, Türk ve Kürt’ün kardeş olduğuna vurgu yaparak, Türkiye ’de kardeşçe ve özgürce yaşamak istediklerini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın iyilikle çözüm sürecine devam etmesini isteyen Babayiğit, şunları kaydetti:
“İnşallah gevşetilen kelepçe, çözüm sürecine umut olur, inşallah barış getirir. Dört torunum asker, bir oğlum ve bir torunum da dağda. Babam askerde şehit oldu, mezarı Giresun’da. Yetkililerin yaptığımız çağrıya cevap vermesinden çok memnunum. Kelepçe gevşetildi, dışarıya çıkabiliyorum.”