Kazandı, okuyamıyor

Anamur'a bağlı Güleç Köyü'nde yaşayan 19 yaşındaki Gülümser Durhan, iki kez girdiği üniversite sınavını kazanmasına rağmen, parasızlık yüzünden okuyamıyor.
Haber: MİTHAT ÜNAL / Arşivi

MERSİN - Anamur'a bağlı Güleç Köyü'nde yaşayan 19 yaşındaki Gülümser Durhan, iki kez girdiği üniversite sınavını kazanmasına rağmen, parasızlık yüzünden okuyamıyor. 2003'te İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksekokulu'na girmeye hak kazanan, ancak maddi sorunlar nedeniyle kayıt yaptıramayan Gülümser, bu yıl da Süleyman Demirel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü kazandı. Gülümser, yine ekonomik sıkıntı yüzünden üniversiteye gidemeyecek.
Babasını 15 yıl önce kaybeden Gülümser, üç kardeşin en küçüğü olduğunu, annesine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nca ödenen fakirlik maaşı ve komşuların yardımıyla geçindiklerini açıkladı. Gülümser, şunları söyledi:
"Liseyi komşuların yardımıyla bitirdim, üniversiteye kaydımı yaptıramadım. Bu yıl yine kazandım, ancak kayıt yaptıracak, öğrenci harcını yatıracak paramız yok. Ne yapacağımı bilmiyorum. 2003 yılında sınava girdiğimde bazı yakınlarımız 'Sen kazan, biz okuturuz' dedi. Kazandığım halde hiçbiri yardıma yanaşmadı. Bu yıl yine sınavı kazandım, ama nasıl okuyabileceğimi bilmiyorum. Üniversite okumak istiyorum. Devlet büyüklerimizden, hayırseverlerden beni okutmalarını istiyorum."
Kızını zorluklarla okuttuğunu belirten Nasibi Durhan da, "Liseyi bitirmesi için elimizden geleni yaptık. Ama üniversiteye göndermeye gücümüz yetmiyor" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7561507561500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.