Kazanın İlk bulguları motoru gösteriyor

THY uçağının neden düştüğü üzerinde çalışmalar yapan kurulun başkanı, ilk bulguların motor arızasını işaret ettiğini açıkladı


İSTANBUL - Amsterdam seferi esnasında düşen Tekirdağ isimli THY uçağının, düşme nedenleriyle ilgili ilk açıklama, olay yeri inceleme kurulu başkanından geldi: Kazanın motordan kaynaklanabileceğini düşünüyoruz.

Uçağın, birden irtifa kaybettiği ve güç eksikliğiyle karşı karşıya kaldığı gerçeği üzerinden hareketle, olay yeri inceleme ekiplerinin motorlar üzerinde yoğunlaştığı belirtildi.

Motorların birden durduğu ve uçağın irtifa kaybedip çakıldığı belirtilirken, buna neden olan faktörlerin, motorlara kuş girmesi, motorlara yakıt ulaşamaması olabileceği üzerinde duruluyor.

ALAN AYDINLATILDI
Olay yeri inceleme ekiplerinin, yağmur ve rüzgara rağmen her iki motorun ön ve arka bölümlerinde çalıştıkları ve bu alanların aydınlatıldığı belirtildi.

İnceleme kurulu başkanı, en erken Pazar günü açıklanması beklenen karakutu verileri ile motor olayının karşılaştırılacağını ancak şu ana kadar yapılan ilk incelemeler sonunda, kazanın motor arızısından kaynaklanabileceğini ifade etti.