'Kazan'lar kaynadı, kardeş Okay tutuklandı

'Kazan'lar kaynadı, kardeş Okay tutuklandı
'Kazan'lar kaynadı, kardeş Okay tutuklandı

Mustafa Fehmi Okay dün tutuklanırken avukatı, ?Müvekkilim kimya mühendisi. O konuşmaların bir açıklaması var? dedi. FOTOĞRAF: MURAT KAYA / AA

CHP'li Okay'ın, uyuşturucu çetesiyle 'Kazanlar hazır' gibi görüşmelerinin olduğu öne sürülen kimyager kardeşi Mustafa Fehmi Okay tutuklandı
Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - Son yılların en büyük uyuşturucu operasyonunda ‘çete liderinin sağ kolu’ olmakla suçlanan Mustafa Fehmi Okay tutuklandı. Okay’ın, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay’ın kardeşi olması dolayısıyla siyaset dünyasında da ses getiren aynı operasyonda Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile 4. sınıf emniyet müdürleri Murat Nemutlu ile Mustafa Aral’la birlikte tutuklu sayısı 13 oldu.
İstanbul Narkotik polisi geçen haftalarda son yılların en büyük uyuşturucu operasyonunu gerçekleştirmiş, üç depoya yapılan baskında 2 milyar lira değerinde uyuşturucu madde ele geçirmişti. Bu operasyonda çetenin lideri olduğu belirtilen ‘işadamı’ Habib Kanat ile birlikte polislerin, Emniyet’e bazı vakalarda bilirkişilik yaptığı için ‘hocam’ diye hitap ettiği kimyacı Doç. Dr. Hüseyin Rıza Işık da tutuklanmıştı. Soruşturma ilerledikçe, operasyona önemli isimler dahil oldu.

Önce iki numaralı polis
Bunlardan biri Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Aslan’dı. Çete lideri olduğu öne sürülen Kanat ile Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Arslan arasındaki telefon görüşmeleri ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’ndan (KOM) sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Aslan’la birlikte iki üst düzey emniyet müdürü daha tutuklandı.
Soruşturma kapsamında ‘çete lideri’nin sağ kolu olduğu öne sürülen Mustafa Fehmi Okay ise önceki gün ifade vermek için gittiği savcılıkta gözaltına alındı. Geceyi Emniyet’te geçiren Okay dün sabah adliyeye sevk edildi. Savcılıkta ifadesi alınan Okay, tutuklama istemiyle sevk edildiği mahkemede tutuklandı.
Okay, çete lideri  Habib Kanat’ın sağ kolu ve imalathanenin yöneticisi olmakla suçlanıyor.  Okay’ın yine aynı soruşturmada tutuklu olan kimyager Işık ve imalathanedeki işçilerle yaptığı görüşmelerde teknik takibe yakalandığı öne sürüldü. Okay’ın telefonda ‘Kazanlar hazır’, ‘Kazanlar ısındı’ şeklinde görüşmelerinin saptandığı ifade edildi.
Kimya Mühendisi Okay, adliye çıkışında basın mensuplarının sorularına “Avukatım cevap verecek” yanıtını verdi. Okay’ın avukatı Arzu Acımaz, müvekkiline fiziki ve teknik takip tutanakları ile iletişim tespit tutanaklarının sorulduğunu belirterek, “Müvekkilim ve ailesi yıpratılmaya çalışılıyor” dedi. Telefon konuşmalarında geçen ‘kazan’la ilgili ise “Müvekkilim zaten kimya mühendisi. O konuşmanın bir açıklaması var” diye konuştu. 
Bu arada dün bazı gazeteler Okay’ın bazı ünlü mankenlerle para karşılığında birlikte olduğu ve bu sırada takibe yakalandığını öne sürdü.