Kazanlar kimin için kaynıyor?

Son yılların en büyük uyuşturucu operasyonunda CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay'ın kardeşi örgüt yöneticiliği ve uyuşturucu imal etmek suçlarından tutuklandı

 

 

İSTANBUL -  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ‘iki numarası’ Emin Arslan’ın tutuklandığı şok uyuşturucu operasyonunda genişleyen halkalar, siyasete de ulaştı. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay’ın kardeşi Mustafa Fehmi Okay dün aynı operasyon kapsamında gözaltına alındı.  Okay sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. Mahkeme Okay'ın örgüt yöneticiliği ve uyuşturucu imal etmek suçlarından tutuklanmasına karar verdi.
Kardeş Okay’ın ay başında çökertilen çetenin reisinin ‘sağ kolu’ olduğu iddia ediliyor. İddialara göre Okay’ın çetenin kimyageri ve basılan uyuşturucu imalathanelerle yaptığı telefon görüşmelerinin telekulağa takıldı, bu görüşmelerde ‘Kazanlar ısındı’, ‘Kazanlar hazır’ gibi ifadeler kullanıldı.

2 milyarlık operasyon
14 Eylül... İstanbul Narkotik Polisi, son yılların en büyük uyuşturucu operasyonuna imza atarak piyasa değeri 2 milyar lira olan 30 ton uyuşturucu hammaddesi ele geçirdi. Yaptırdığı camiler ve yardımlarla tanınan hayırsever işadamı Habib Kanat ‘çete lideri’,  kimyager Doç. Dr. Hüseyin Rıza Işık da ‘çetenin beyni’ oldukları iddiasıyla tutuklandı. 

Şok tutuklamalar
17 Eylül... Eski Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı (yani Emniyet’in uyuşturucu suçlarıyla ilgili en yetkili ismi) ve halihazırdaki Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile iki emniyet müdürü, ‘uyuşturucu baronu’ Kanat ile ilişkileri olduğu gerekçesiyle ifade verdi. 
Olayın yankıları sürerken tutuksuz yargılanmak üzere salıverilen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan,  dördüncü sınıf emniyet müdürleri Murat Nemutlu ile Mustafa Aral 25 Eylül günü tutuklandı.
Emniyet’in zirvesindeki isimlerden Emin Arslan’ın ‘çete lideri’ Kanat ile konuşmaları telekulağa takıldığı için suçlandığı öğrenildi.
Arslan, telefon görüşmelerinde “Merak etme. Sen bizim korumamızdasın. Sana bir şey olmaz” dediği Kanat’ı ‘himaye etmekle’ suçlandı. 
Suçlamaları kabul etmeyen Arslan’ın ise “Habip Kanat’la o bir ‘polis muhbiri’ olduğu için gö- rüştüm” dediği öğrenildi. 

‘Kazanlar ısındı’
28 Eylül... Günlerdir konuşulan operasyonda dün bir perde daha açıldı. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay’ın kardeşi Mustafa Fehmi Okay gözaltına alındı. Okay’ın telefon takibine yakalandığı öne sürülüyor.
Hakkında arama kararı çıkarılan Fehmi Okay, dün sabah ifade vermek üzere soruşturmanın yürütüldüğü Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne geldi. Bir süre adliyede bekleyen Okay için gözaltı uygulaması yapıldı ve Adli Tabiplik’te sağlık kontrolünden geçirildikten sonra polise teslim edildi. Okay, İstanbul polisince sorguya alındı. Okay’ın bugün savcıya ifade vereceği öğrenildi.
Okay çete reisi olduğu gerekçesiyle tutuklanan Habib Kanat’ın sağ kolu ve imalathane yöneticisi olmakla suçlanıyor. İddiaya göre Okay aynı soruşturmada tutuklu olan kimyager Hasan Fehmi Işık ve imalathanedeki işçilerle yaptığı görüşmelerde teknik takibe yakalandı. Okay’ın telefonda ‘Kazanlar hazır’, ‘Kazanlar ısındı’ şeklinde görüşmeleri saptandığı öğrenildi.