'Kazayla' tarihi camiyi yıktılar

Konya'da, 15. yüzyıldan kalma tescilli tarihi eser niteliğindeki cami, onarım beklerken Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce yanlışlıkla yıktırıldı. Tarihi binanın yerini beton duvarlar kapladı.
Haber: MEHMET BÜYÜKARI / Arşivi

KONYA - Akşehir'de 15. yüzyıldan kalma cami 26 yıl onarım bekledikten sonra yıkıldı. Akşehir Müzesi yetkilileri, Vakıflar'a ait kerpiç caminin yanlışlık kurbanı olduğunu ileri sürerken Konya Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Müdürü Ayhan Alp, "Cami göz göre göre gitti" dedi.
Karabulut Köyü'ndeki 15. yüzyıldan kalma, Türk-İslam sanatından örneklerle dolu 'Cuma Camii', duvarlarındaki süsleme ve resimler ile oyma mimberiyle dikkat çekiyordu. 1978 yılında Konya Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nca tescil edilen ve onarım ihtiyacı nedeniyle 30 yıldır ibadete kapalı olan cami üç ay önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yıktırıldı. Caminin yerine yenisinin yapımına başlandı.
Vakıflar Bölge Müdürü Adnan Ergun, olayla ilgili bilgi vermekten kaçınırken Konya Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Müdürü Ayhan Alp, 1978'de caminin durumunu inceleyip bir an önce onarıma alınmasını Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne raporla bildirdiklerini söyledi. Alp, şöyle devam etti: "Aradan geçen 26 yılda caminin onarımı için hiçbir işlem yapılmadı. Hatta 7 Temmuz 1999 yılında, Vakıflar caminin duvarlarının yıkıldığını görünce cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuş ama yapılan araştırmada caminin doğal nedenlerle yıkıldığı belirlenince takipsizlik kararı verilmiş.
Vakıflar ilk uyarımızdan 25 yıl sonra geçen yıl ağustos ayında gönderdiği yazıda caminin tamamen harap durumda olduğunu belirterek yıkılıp aslına uygun yapılmasını talep etti. Bize gelen raporda, caminin doğal nedenlerle artık onarılamaz halde harap olduğu yer alınca biz de aslına uygun
olarak yeniden inşasına onay verdik. Sonuçtan da haberdar edilmemizi istedik. Fakat bugüne kadar bir cevap almadık. Elbette aynısını yapmak hiçbir zaman mümkün olmayacak. Cami kurtarılabilirdi. İş zamana bırakılınca 26 yılda cami tamamen kaybedildi. Zaman ve doğa binanın gelecek nesillere taşınmasına izin vermedi."