Kazdağları alev alev yandı: Sabotaj kuşkusu var

Kazdağları alev alev yandı: Sabotaj kuşkusu var
Kazdağları alev alev yandı: Sabotaj kuşkusu var

Kaz dağlarında 10 gündür çıkan yangınlar sabotaj kuşkusu yarattı. fotoğraf: EMRAH ELMAS / aa

Haber: AHMET ERTAN / Arşivi

BALIKESİR - Türkiye’nin en önemli doğal alanlarından Kazdağları Milli Parkı yakınlarında önceki gün üç ayrı noktada birden başlayan yangınlarda en az 180 hektar (yaklaşık 360 futbol sahası) orman kül oldu. Helikopter ve uçakların havadan müdahale ettiği yangında sabotaj ihtimali ağır basıyor.
Edremit’de ilk yangın önceki gün saat 19.30’da Yolören köyü yakınlarında başladı. Kısa sürede söndürülen yangında 3 hektar otluk ve zeytinlik zarar gördü. Bu yangının hemen ardından Yolören köyü yakınlarında otluk alanda bir yangın daha çıktı.
Kızılçam ağaçlarının bulunduğu alana sıçrayan yangında da 40 hektar alan kül oldu. Balıkesir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, yangında kasıt olduğunu düşündüklerini söyleyerek “Bu bölgede daha önce iki yangın çıkmıştı. Ama bu kez rüzgârın şiddetli esmesi nedeniyle kontrol altına almakta zorlandık” dedi. İki yangının ardından orman söndürme ekipleri görev yerlerine çekilirken bu kez ilk iki yangına 3 kilometre uzaklıkta, Edremit ile Altınoluk beldesi arasında Pınarbaşı mevkiinde, saat 01.00 sıralarında alevler yükseldi. Balıkesir, Çanakkale ve Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri müdahale edilen yangın, rüzgâr nedeniyle büyüdü.
Orman Bölge Müdürü Ateş, “Yol sorunlu. Yangın da sarp arazide olduğu için alevlere güçlükle müdahale edebiliyoruz” dedi. Zeytinli beldesine kabus gibi bir gece yaşatan alevler 16 saatte kontrol altına alınabildi. Kazdağları Milli Parkı’nın hemen sınırındaki alevler gece zaman zaman Beyobası köyünü de tehdit etti. Yedi helikopterle iki uçak havadan su atarak alevleri durdurmaya çalıştı.
Ateş, yangında kasıt bulunduğu yönünde şüphelerin olduğunu, yapılacak olan incelemenin ardından  kesin nedenin belirleneceğini söyledi. Köylüler de 10 gündür sürekli yangınların çıktığını ve geceleri yangınlara karşı sırayla nöbet tuttuklarını anlattılar. Onlara göre olağan şüpheli bölgede daha önce sondaj yapan maden şirketleriydi.