Kazdağlarına minik bekçi

Kazdağlarındaki çamlara musallat olan çamkese böceğine karşı, Balıkesir'in Dursunbey ilçesinden 600 bin kırmızı orman karıncası bölgeye taşınıyor. Etçil olan karıncalar, özel sandıklar içinde, Kazdağlarının 1300 metre rakımlı Kırlangıç Mevkii'ne...
Haber: AHMET ERTAN / Arşivi

BALIKESİR - Kazdağlarındaki çamlara musallat olan çamkese böceğine karşı, Balıkesir'in Dursunbey ilçesinden 600 bin kırmızı orman karıncası bölgeye taşınıyor. Etçil olan karıncalar, özel sandıklar içinde, Kazdağlarının 1300 metre rakımlı Kırlangıç Mevkii'ne bırakılmaya başlandı.
Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Mücadele Şube Müdürü İbrahim Karaşahin, "Çamkese böceklerini kimyasal ilaçla yok edebiliriz, ancak kimyasallar, diğer faydalı canlıları da yok ediyor. Bunun için biyolojik savaş başlattık" dedi.
Etçil kırmızı karıncalar, çamkese böceklerinin doğal düşmanı. Nakil sırasında önce kırmızı karıncaların kraliçesi tespit edilerek, çürümüş ağaçlar arasında oluşturulan yeni yuvaya yerleştiriliyor. Karıncalar için yuvaya bol miktarda toz şeker bırakılıyor.
O bir terminatör!
Latince adı 'formica rufa' olan kırmızı orman karıncaları, sabahtan akşama kadar yaklaşık 2 kilometre yol kat edebiliyor. Her kolonide yaklaşık 300 bin karınca bulunuyor. Bir kolonide bulunan karıncalar da günde 100 bin tırtıl, yaprak arılarının larvaları, kelebek, böcek ve böcek yumurtası yiyor. 7.5 milimetre uzunluğunda, 8 miligram ağırlığında olan kırmızı orman karıncaları, kendi ağırlıklarının 62 kat fazlasını taşıyabilecek güce sahip. Kırmızı orman karıncaları Türkiye'de Karadeniz ormanlarıyla Kızılcahamam-Çamkoru ve Trakya ormanlarının 1000 metre rakımı
aşan bölgelerinde koloni halinde yaşıyor.