Kazdağları'nda madenler durduruldu

Kazdağları'nda madenler durduruldu
Kazdağları'nda madenler durduruldu

Kazdağları nda altın, bakır ve gümüş alanında faaliyet yürüten madenler, karar doğrultusunda çalışmalarına devam edemeyecek.

Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Çanakkale’deki Kazdağları’nda 8 yıldır maden arama faaliyetleri yapan şirketlerin faaliyetleri durduruldu. Çanakkale İdare Mahkemesi, Çanakkale Çevre Platformu öncülüğünde açılan 7 davadan 6’sını sonuçlandırdı. Altın , gümüş ve bakır madenciliği alanında faaliyet yürüten 4 şirket bu karar sonucunda artık çalışmalarına devam edemeyecek. Kazdağları’ndaki altın madencilerinin faaliyetleri 2006’dan bu yana devam ediyor. Bir dönem idare tarafından durdurulan madencilerin faaliyetleri şimdi yargı yoluyla durdu. Şirketlerin çoğu arama faaliyetlerini bitirdikten sonra işletme aşamasına gelmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED başvurularına ‘Olumlu’ kararlar vermiş ancak Çanakkale Valiliği, şirketlere gayri sıhhi müessese ruhsatları vermediği için madenciler işletme faaliyetine geçememişti. 2012’den itibaren verilen ÇED olumlu kararlarına karşı davalar açılmaya başlandı. Batı Anadolu , Kuzey Biga Madencilik, Doğu Biga Madencilik ve Tüprag Metal Madencilik aleyhine 7 ayrı dava açıldı. Davaların 6’sı 20 Kasım’da sonuçlandı. Mahkeme , oybirliği ile ÇED olumlu kararlarının yürürlüğünü durdurdu.

‘Umarım örnek olur’

Çanakkale Çevre Platformu’ndan Hicri Nalbant, verdikleri mücadelenin sonuçlarını almaya başladıklarını belirterek şunları söyledi: “Bu karar yürütmeyi durdurdu. Kazdağları asıl mahkemenin iptal kararı vermesiyle kurtulacak. Bu 8 yıldan fazladır devam eden bir mücadele. Sonuna kadar da devam edeceğiz. Zaten madenciler işletmeye geçememişti. Valilik ruhsat vermemişti. ÇED sürecinde halkın desteğiyle hiç bir toplantı yapılmadı. Bakanlık engellemedi ancak yargı ‘dur’ dedi. Umarım bu karar başka yerlerde verilen mücadeleler için de örnek olur.”