Kazdağları'nda yangın kabusu

Kazdağları'nda yangın kabusu
Kazdağları'nda yangın kabusu
Türkiye'nin en önemli doğal alanlarından Kazdağları Milli Parkı yakınlarında gece 3 ayrı noktada başlayan orman yangını bir noktada devam ediyor.
Türkiye'nin en önemli doğal alanlarından Kazdağları Milli Parkı yakınlarında gece 3 ayrı noktada başlayan orman yangını bir noktada devam ediyor. Helikopter ve uçakların havadan müdahale ettiği yangından 150 hektar alan kül olurken sabotaj ihtimali ağır basıyor.

Edremit'de ilk yangın dün saat 19.30 sıralarında Yolören Köyü yakınlarında başladı. Ekiplerin müdahalesi ile yangın kısa sürede söndürüldü. Yangında 3 haktar otluk ve zeytinlik zarar gördü. Buradaki yangının hemen ardından Yolören Köyü yakınlarında otluk alanda bir başka yangın daha çıktı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede kızılçam ağaçlarının bulunduğu alana sıçrayan yangına Edremit, Akıay, Zeytinli, Burhaniye ve Havran Orman İşletme Mşdşrlşğü'ne ait ekiplerin mşdahale ettiği yangında 40 hektar alan kül oldu. Balıkesir Orman BÜlge Mşdşrş Recep Ateş, yangında kasıt olduğunu dşşşndşklerini "Bu bÜlgede daha Ünce iki yangın ııkmıştı. Erken müdehaleler ile yangınlar 2 hektar 3 hektar gibi küçük zayiatlarla atlatılmıştı. Ama bu kez rüzgarın şiddetli esmesi nedeniyle kontrol altına almakta zorlandık" dedi.
İki yangının ardından orman söndürme ekipleri görev yerlerine çekilirken bu kez ilk 2 yangına yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Edremit ile Altınoluk beldesi arasında Pınarbaşı Mevkii'nde yangın saat 01.00 sıralarında alevler yükseldi. Balıkesir, Çanakkale ve Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ile Edremit, Havran, Burhaniye, Akçay, Kadıköy, Zeytinli ve Güre Belediyeleri'nin itfaiye ekiplerinin 55 arazöz, 10 dozer ve yaklaşık 500 personel ile yangına müdahale etti. Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Edremit Kaymakamı Şefik Aydın ile birlikte olay yerine gelerek çalışmaları izleyip Balıkesir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş'ten yangınla ilgili bilgi aldı.
Vali Arslan, karaçam ve kızılçam ağaçlarından oluşan ormanlık alanda saat 01.00 sıralarında çıkan yangının rüzgar nedeniyle söndürülemediğini söyledi. Vali Arslan, "Balıkesir, Çanakkale, Bursa Orman Bölge Müdürlüklerine yangın ekiplerinin yanı sıra çevre ilçe ve beldelerin itfaiye ekipleri söndürme çalışmalarına katılıyor. Yangına 55 arazöz, 10 dozer ile yaklaşık 500 personel ile müdahale ediyoruz" dedi.
Aslan, yangının çıkış nedeninde kasıt bulunduğu yönünde şüphelerin olduğunu, yapılacak olan incelemenin ardından ise kesin nedenin belirleneceğini ifade etti.
Zeytinli Beldesi Pınarbaşı Köyü ile Beyobası Köyü arasındaki yangın kabus gibi bir gece yaşattı. Kazdağları Milli Parkı'nın hemen sınırındaki alevler gece zaman zaman Beyobası Köyü'nü de tehdit etti. Beyobası camiinden vatandaşların evlerini boşaltması için hazırlıklı olması yolunda anons yapıldı. Ancak alevler köye doğru ilerlemeyince evlerin boşamltılmasına gerek kalmadı. Sabahın ilk ışıklarıyla havadan da müdahale başladı. 7 helikoter ile iki uçak havadan su atarak alevleri durdurmaya çalışırken yanan alanınn 150 hektara ulaştığı öğrenildi. Yetkililer havadan müdahalenin başlamasıyla yangının birsüre sonra kontrol altına alınacağını düşündüklerini, Milli Park'a sıçramaması için de çaba harcandığını bildirdi.