Kazıların ikinci günü boş çıktı

Kazıların ikinci günü boş çıktı
Kazıların ikinci günü boş çıktı

AKP?nin Genel Merkezi?nin yakınındaki çalışmalar dün silah ya da mühimmat bulunmadan sona erdi. FOTOĞRAF: FIRAT YURDAKUL / AA

Haber: TOLGA AKINER / Arşivi
TARIK IŞIK / Arşivi
BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA- Ergenekon Soruşturması çerçevesinde gözaltına alınan Emniyet Genel Müdürlüğü eski Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin’in evinde bulunduğu iddia edilen krokinin değerlendirilmesi sonucu Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ve Söğütözü’nde yapılan silah ve bomba aramaları sonuç vermedi. Olan, delik deşik edilen sit alanlarına ve kesilen 5-6 ağaç ile kepçe darbesiyle patlatılan su borusuna oldu.
Ergenekon soruşturmasının savcısı Zekeriya Öz’ün talimatı doğrultusunda, Şahin’in evinden elde edildiği belirtilen krokiler doğrultusunda Ankara’da gerçekleştirilen ilk kazıya 8 Ocak Perşembe günü öğleden sonra Gölbaşı yolu üzerindeki Kepekli mevkiinde ODTÜ ormanlık arazisinde başlandı. Gece başlayan çalışmalarda sabah sonuç alındı. ‘Ergenekon cephaneliği’ olarak nitelendirilen bir kısım silah ve mühimmat toprağın 50 cm kadar altından çıkartıldı. 20’nin üzerinde çukur kazılırken bunlardan birinde yaklaşık 200 adet değişik çapta mermi, 590 gr plastik patlayıcı, 2 adet lav (İngiliz menşeli hafif anti tank silahı), 1 adet el bombası ve 10 adet el bombası pimi ile 10 kadar işaret fişeği bulundu.

Sit alanları kazıldı
Gölbaşı’nın ardından iş makinaları ve polis, Ankara’daki iki ayrı noktada arama kazısı yapmaya başladı. Bu noktalardan biri AOÇ arazisi içinde, diğeri ise Söğütözü piknik alanınıydı. Bomba ve mühimmat aramak için kazılmaya başlanan AOÇ ve Söğütözü piknik alanının bulunduğu arazilerin doğal sit alanı kapsamında olduğu, bu nedenle Emniyet yetkililerinin kazıya başlamadan önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaat ederek izin aldığı ve Anadolu Medeniyetler Müzesi’nden görevli bir arkeolog gözetiminde arama işlemlerini gerçekleştirdikleri kaydedildi.
Önceki gün öğleden sonra başlayan ve akşam saatlerinde ara verilen kazılara, dün sabah 08.45 itibarıyla tekrar başlandı. 

Söğütözü’nden çöp çıktı
Söğütözü’ndeki AKP Genel Merkezi’nin karşısında bulunan piknik alanındaki kazı çalışmalarında cuma günü iş makineleri ile kazılan yerin yanı sıra 100 metre aşağısındaki yeni bir yer daha kazıldı. Dedektörlerle yapılan araştırmanın ardından dört yerde de kazma ve küreklerle küçük çaplı kazılar yapıldı. İş makineleri ile kazılan yerlerin mesire alanındaki çeşmelere oldukça yakın olması dikkat çekti. Şüpheli yerler yaklaşık 2 metre kazıldı. Kazı çalışmaları saat 13.00 sıralarında sona ererken, Ergenekon soruşturması ile ilgili olabilecek herhangi bir bulguya ulaşılamadığı belirtildi. Kazının tamamlanmasının ardından, kepçelerle açılan çukurlar tekrar kapatıldı. Kazı sırasında 10x5 metre ölçülerinde, bir kısmı toprak zeminin üzerinde bulunan kullanılmayan su deposu da polisler tarafından arandı. Söğütözü’nde iki gün süren kazının Haziran 2007’de açılan AKP’nin yeni genel merkez binasının arkasından geçen yolun hemen yanında bulunması ve genel merkeze 150 metre uzaklıkta olması heyecanı artırmıştı. Kazı yapılan yere en yakın kamu binası 500 metre uzaktaki Çevre ve Orman Bakanlığı. 

AOÇ de boş çıktı
AOÇ arazisindeki kazı çalışması da dün sabah 08.45’te tekrar başladı. İki iş makinası eşliğinde zaman zaman dedektör köpekler aracılığıyla zaman zaman da metal dedektörleriyle tarama yapılarak sürdürülen kazı çalışması biri 7.5 metre genişliğinde ve yaklaşık 2 metre derinliğinde diğerleri de irili ufaklı  toplam 5 ayrı noktada sürdürüldü. Arama çalışmalarına saat 14.20 sıralarında son verilirken silah veya mühimmat benzeri herhangi bir bulguya rastlanmadı.
Aramalarda dikkat çeken bir başka nokta ise ceset aramada kullanılan köpeklerin de getirilmesi oldu.
AOÇ’deki çalışmalar sırasında olan kesilen 10’a yakın ağaca ve kepçe darbesiyle patlatılan şebeke su borusuna oldu. Borunun patlaması nedeniyle kazı alanına yaklaşık 500 metre mesafede bulunan Çevre ve Orman Bakanlığı lojmanları bir süre susuz kaldı. Lojmanlara su, ASKİ ekiplerinin iki saatlik çalışması sonrasında verilebildi. AOÇ’de kazılan alan MİT’e ait olan Marmara Köşkü’ne sadece 100 metre, mesafede bulunuyor. Doğal sit alanı içinde bulunan bölge AOÇ’nin özel güvenlik elemanlarınca 24 saat esasına göre korunuyor.
Dün Hatay’ın Kumlu ilçesinde yapılan kazılarda da silah ya da patlayıcı bulunmadı. Kazı çalışmalarının sona erdirildiği açıklandı.