Kazlıçeşme'de büyük Nevruz kutlaması

Kazlıçeşme'de büyük Nevruz kutlaması
Kazlıçeşme'de büyük Nevruz kutlaması
İstanbul'da Nevruz kutlamalarının merkezi olan Kazlıçeşme Meydanı şenlik alanına döndü.
Haber: İdris EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Kazlıçeşme'de devam eden Nevruz kutlamaları başladı. Soğuk havaya rağmen Kazlıçeşme Meydanı'na akın eden binlerce kişi Nevruz'u halaylarla kutluyor. Geçen yılın aksine bu yıl oluşan barış havasıyla kutlamalar olaysız bir şekilde devam ediyor.

Barış ve Demokrasi Partisi 'nin (BDP) öncülüğünde Kazlıçeşme Meydanı'nda gerçekleştirilecek Nevruz kutlamaları nedeniyle sabah erken saatlerde çok sayıda polis ekibi güvenlik önlemi aldı.

Organizasyon nedeniyle görevlendirilen yaklaşık 7 bin güvenlik personeli, erken saatlerde alanın çevresindeki belirlenen noktalarda güvenlik önlemi aldı. Kutlamaların yapılacağı alanın içerisinde İstanbul Emniyetine bağlı Bomba İmha Uzman Ekipleri dedektörlerle arama yaptı.

Oluşturulan arama noktalarında tertip komitesi görevlileri de hazır bulunuyor. Organizasyon nedeniyle meydana çıkan bazı yollar da polis ekipleri tarafından trafiğe kapatıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü internet sitesi aracılığıyla trafiğe kapatılan yollarla ilgili vatandaşları uyardı.

ÇEVRE İLLERDEN POLİS TAKVİYESİ
Zeytinburnu'nda yapılacak Nevruz kutlamalarında görev almak üzere çeşitli illerden 400 polis havayoluyla İstanbul'a getirildi.

Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde çevik kuvvet polisi olarak görev yapan yaklaşık 400 polis Türk Hava Yolları'ndan kiralanan iki uçakla saat 06:00'da İstanbul'a geldi. Polisler, silahlarını, kumanyalarını, kask ve kalkanlarını otobüslere yükledikten sonra görev yapacakları Zeytinburnu'ndaki Kazlıçeşme Meydanı'na hareket etti. Bu arada İstanbul Atatürk Havalimanı'nda görev yapan yaklaşık 300 polisin ne Nevruz kutlamaları için görevlendirildiği öğrenildi.