Kâbil'den kötü haber

Afganistan'da Kâbil-Kandahar yolunda yine Türkler saldırıya uğradı.

KÂBİL - Afganistan'da Kâbil-Kandahar yolunda yine Türkler saldırıya uğradı. Yolun 282. kilometresinde kimliği belirsiz kişilerce düzenlenen saldırıda bir Türk mühendis ölürken diğeri de Afgan tercümanıyla birlikte kaçırıldı. Türk mühendisleri korumak için otomobilde bulunan iki Afgan askerinin de saldırıda öldüğü açıklandı.
Türkiye'nin Kâbil Büyükelçisi Bülent Tulun, Kâbil-Kandahar yolunun yapımını üstlenen firmalardan Kolnat adlı Türk şirketinin yol inşaatında çalışan 1975 Ankara doğumlu Tolga Erdem adlı inşaat mühendisi ile firma yöneticisi 1954 doğumlu Salih Aksoy'un dün öğle saatlerinde inşaat güzergâhında görev yaparken saldırıya uğradığını açıkladı. Silahlı saldırı sonucu Tolga Erdem ile mühendisleri korumak için otomobilde bulunan iki Afgan askeri olay yerinde hayatını kaybetti. Firmanın Ankara merkezinde görevli Salih Aksoy ve bir Afgan tercüman ise kaçırıldı.
Cenaze Kâbil'e gönderildi
Tolga Erdem'in cenazesi helikopterle Kâbil'e götürüldü. Erdem'in cenazesini, Kâbil Havaalanı'nda Büyükelçi Tulun'un yanı sıra Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'ne (ISAF) bağlı Türk Gücü Kuvvetler Komutanı Kurmay Albay İbrahim Şahinol, Askeri Ataşe Kurmay Albay Şener Tekbaş ve firma yetkilisi Okay Atak karşıladı. Cenazenin Türkiye'ye gönderilmesi için çalışmalar başlatıldı. Büyükelçi Tulun, olayla ilgili Afgan makamlarının soruşturma başlattığını, kaçırılan Salih Aksoy'un bulunması için çaba sarf edildiğini belirtti. Olayın yaşandığı Zabul kentinin valisi Muhammed Hüseyin, saldırıyı Afganistan'da devrilen Taliban yönetiminin kalıntıları ya da eski Afganistan Başbakanı Gülbettin Hikmetyar'a bağlı güçlerin yapmış olabileceğini söyledi. Zabul askeri komutanı Nimetullah Han da, "Bu saldırıyı Taliban yaptı" dedi.
Tolga Erdem'in, Ankara'da oturan ailesi, haberi alır almaz oğullarının çalıştığı Kolin İnşaat A.Ş.'nin Gaziosmanpaşa semtindeki merkezine geldi. Kaçırılan şirket yöneticisi Salih Aksoy'un, Kolin İnşaat A.Ş.'nin lojmanında oturan ailesi de şirket merkezine geldi.
Bu arada, Tolga Erdem, geçen yıl Afganistan'da Taliban tarafından kaçırılıp aylarca rehin tutulan İzmirli makine mühendisi Hasan Önal'ın arkadaşı çıktı. Hasan Önal, "Şantiyelerimiz yakın olduğu için birlikte yemek yiyip, sohbet ettiğimiz olmuştu" dedi.
(aa,afp,ap)