KCK basın davası: Bir tahliye

KCK basın davası: Bir tahliye
KCK basın davası: Bir tahliye
İstanbul'daki KCK davasında aralarında gazetecilerin de olduğu 46 sanıktan, DİHA muhabiri Nilgün Yıldız serbest kaldı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Aralarında gazetecilerin de bulunduğu 20’si tutuklu 46 sanığın yargılandığı KCK basın davasının 29’uncu duruşmasından bir tahliye çıktı. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan Dicle Haber Ajansı muhabiri Nilgün Yıldız’ın tahliyesine karar verdi. Duruşma 13-17 Ocak tarihlerine ertelendi.
Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi dışında oluşturulan yeni mahkeme binasındaki büyük salonda görülen duruşmaya 19’u tutuklu 4’ü tutuksuz 23 sanık katıldı. Tüm sanıkların savunmalarının önceki gün tamamlanması üzerine dünkü duruşmada avukatların taleplerinin alınmasına geçildi. Tüm sanıkların avukatı Fırat Epözdemir, önceki günkü duruşmada tartışmalar yaşandığını, mahkeme başkanının söylemlerinin kendilerini çok şaşırttığını belirterek, “CMK hükümlerinin iyi niyetle uygulandığı söylenildi. Elbette uygulanacak. ‘Yargılamayı sürüncemede bırakıyorsunuz’ dediniz. Bizim sürüncemede bıraktığımız söylendi. Bu söylemler kabul edilemez. Sizler burada müvekkillerimizi yargılamakla özgür basın çalışanlarını, siyasi çalışanları engelleyemeyeceksiniz” dedi.

‘Yargılamayı uzatmıyoruz’

Avukat Epözdemir, kendilerinin yargılamayı uzatmaya çalıştıklarının iddia edildiğini, bu durumun meslek suçu olduğunu, eğer böyle bir durum var ise mahkemenin ilgili yerlere avukatlar hakkında ihbarda bulunması gerektiğini söyledi.
Mahkemenin verdiği süre kısıtlamasının CMK’ya, anayasaya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun olmadığını savunan Epözdemir, bir kısım sanıkların deliller hakkında ek beyanda bulunmaları için uygulanan süre sınırlandırılmasının kaldırılmasını ve tutuklu sanıkların tahliyelerini talep etti.
Sanık avukatlarının taleplerinin alınmasının ardından duruşma savcısı tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istedi. Verilen aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan DİHA muhabiri Nilgün Yıldız’ın tahliyesine karar vererek duruşmayı 13-17 Ocak’a erteledi.

Demirtaş: Türkiye ’de her gazeteci sanık adayı

Silivri’de KCK basın davasını izleyen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise öğle arasında yaptığı açıklamada 2 yılı aşkın bir süredir 44 gazeteciden 20’sinin tutuklu olduğunu, Kenan Evren’in darbe dönemiNde bile toplam 32 gazetecinin cezavine girdiğini, bir gecede 44 gazetecinin tutuklandığını söyledi. Demirtaş, “Türkiye’de her gazeteci sanık adayıdır. Yarın sizlerin de içeride olmayacağının garantisi yok” dedi. Demirtaş, Anayasa Mahkemesi’nin Mustafa Balbay kararını da değerlendirdi ve kararın emsal teşkil ettiğini ifade etti.

KCK’dan sekiz gözaltı

Bu arada Elazığ’da Malatya Başsavcılığı’nın talimatıyla KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda 8 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin Tunceli’nin Ovacık İlçesi Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun’un şehit edilmesi olayıyla bağlantılarının da araştırılacağı belirtildi.