@ismailsaymaz

'KCK basın' davasında 2 tahliye

'KCK basın' davasında 2 tahliye
'KCK basın' davasında 2 tahliye
Sanıklarının çoğu gazeteci olduğu için 'KCK basın davası' olarak anılan davada 26 tutukludan 2'si tahliye edildi. Tahliye edilen gazeteciler Zeynep Kuray ve Sadık Topaloğlu...
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Aralarında gazetecilerin de olduğu 26'sı tutuklu 46 sanığın yargılandığı ve kamuoyunda KCK Basın davası olarak bilinen davada savcı tüm sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istedi. Mahkeme heyeti ise iki sanğın tahliyesine, diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. 

Dicle Haber Ajansı'nın Şanlıurfa muhabiri Sadık Topaloğlu ile ANF ve BirGün gazetesinin muhabiri Zeynep Kuray'ı tahliye eden mahkeme heyeti, davayı da 17 Haziran'a erteledi

Gazeteciler Zeynep Kuray ve Sadık Topaloğlu için tahliye kararı çıkarken, diğer 24 tutuklu sanık için 'tutukluğun devamı'na hükmedilmesi, dışarıda umutla tahliye kararı bekleyen yakınlarını üzüntüye boğdu.

Zeynep Kuray’ın annesinin eşi çevimen Ali Berktay, “Karara çok sevindim. Ancak bu kadar az kişinin tahliye olmasını geçerliliği kalmamış bir dava olduğunu düşündüğümüzde çok yadırgıyorum. Gazetecilerin içeride tutulması için herhangi bir sebep yoktur. Ben başından beri Zeynep’in tahliye edilmesini bekliyordum” dedi. 

Kardeşi Ayşegül Berktay’ın da KCK ana davasında 2 yıldır tutuklu bulunduğunu anımsatan Ali Berktay, bu yargılamada da tahliye beklediğini ifade etti. 

Karar açıklandıktan sonra adliye önünde konuşma yapan BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel ise siyasi bir yargılamanın görüldüğünü ve alınan kararın çözüm sürecine katkı sağlamayacağını vurguladı.