KCK basın davasında heyecanlı bekleyiş

KCK basın davasında heyecanlı bekleyiş
KCK basın davasında heyecanlı bekleyiş

BDP lideri Selahattin Demirtaş davayı takip etmek için Silivri'ye geldi.

Aralarında gazetecilerin de bulunduğu 20'si tutuklu 46 sanığın yargılandığı KCK Basın davasının 29'uncu duruşması başladı. Bugünkü duruşmada sanıkların tahliye tahliye taleplerine ilişkin bir 'ara karar'ın açıklanması bekleniyor.
Haber: FATİH YAĞMUR - fatih.yagmur@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi dışında oluşturulan yeni mahkeme binası içerisinde yer alan büyük salonda görülen duruşmaya 19'u tutuklu 4'ü tutuksuz 23 sanık katıldı. Tüm sanıkların savunmalarının dün tamamlanması üzerine avukatların taleplerinin alınmasına geçildi. Tüm sanıkların avukatı Fırat Epözdemir, dünkü duruşmada tartışmalar yaşandığını, mahkeme başkanının söylemlerinin kendilerini çok şaşırttığını belirterek, "CMK hükümlerinin iyi niyetle uygulandığı söylenildi. Elbette uygulanacak. 'Yargılamayı sürüncemede bırakıyorsunuz' dediniz. Bizim sürüncemede bıraktığımız söylendi. Bu söylemler kabul edilemez. Sizler burada müvekkillerimizi yargılamakla özgür basın çalışanlarını, siyasi çalışanları engelleyemeyeceksiniz" dedi.
Avukat Epözdemir, kendilerinin yargılamayı uzatmaya çalıştıklarının iddia edildiğini, bu durumun meslek suçu olduğunu eğer böyle bir durum var ise mahkemenin ilgili yerlere avukatlar hakkında ihbarda bulunmaları gerektiğini söyledi. Mahkemenin verdiği süre kısıtlamasının CMK'ya, Anayasa'ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygun olmadığını söyleyen Epözdemir, bir kısım sanıkların deliller hakkında ek beyanda bulunmaları için uygulanan süre sınırlandırılmasının kaldırılmasını ve tutuklu sanıkların tahliyelerini talep etti.

Karar 17.00'de açıklanacak

Duruşmada sanık avukatları söz alarak tahliye taleplerini mahkeme heyetine sunuyor. Tahliye taleplerinin alınmasının ardından ise mahkemenin taleplere ilişkin ara kararını saat 17.00'ye kadar açıklaması bekleniyor.