'KCK davası uzun sürecek' diye işten çıkarıldı

'KCK davası uzun sürecek' diye işten çıkarıldı
'KCK davası uzun sürecek' diye işten çıkarıldı
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

KCK operasyonlarında gözaltına alınan Vakıflar Bankası Müfettiş Yardımcısı Oktay Kanat, önce istifaya zorlandı, ardından genel müdürlüğe çekildi, daha sonra da ‘yargılama sürecinin neticelenmesinin uzun süre alacağı ve bankaya fayda sağlayamayacağı’ gerekçesiyle işten çıkartıldı.
Vakıflar Bankası Müfettiş Yardımcısı Oktay Kanat, 13 Ocak 2012’de eski Van Milletvekili Fatma Kurtulan, eski DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın da içinde bulunduğu operasyonda gözaltına alındı. Diğer sanıklar tutuklanırken tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Kanat, işine dönerek çalışmaya başladı. Ancak bir süre sonra bankanın teftiş kurulu yöneticileri tarafından, yönetim kurulu uyelerinin talimatı gerekçe gösterilerek, istifaya zorlandı.
İstifa etmeyen Kanat, birikmiş yıllık izinlerin kullandırılmasının ardından, genel müdürlük emrine alındı. Aynı dönemde hak ettiği halde müfettişlik sınavına girmesine de engel olundu. Kanat’ı şok eden karar ise 11 Haziran’da geldi. Bankanın Yönetim Kurulu tarafından tebliğ edilen yazıda, Kanat’ın banka ile ilişiğinin kesildiği ve akdinin feshedildiği belirtildi.
Kararın gerekçesi ise hayli ilginç. Gerekçede “ İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 31.12.2012 tarih ve 2012/554 sayılı iddianameye istinaden açılan davanın devam ediyor olması, yargılama sürecinin neticelenmesinin uzun süre alacağının anlaşılması ve bu çerçevede 22.3.2013 tarihinden bu yana genel müdürlük emrinde bulunmanız sebebiyle bankamıza fayda sağlayamadığınız ve ileriki süreçte de Bankaya fayda sağlayamayacağınızın düşünülmesi nedeniyle iş akdinin sonlandırıldığı...”
Kanat’ın iş akdinin feshedilmesi Meclis gündemine taşındı. BDP Milletvekili Mülkiye Birtane, Türkiye Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu’nun, yargı kararı verilmeden önce Kanat’ı suçlu gösterdiğini belirtti. 

Hukuksuz bir karar 

Birtane, “Bu karar hem iş kanunun hem de uluslararası sözleşmelerde bu tür tasarrufları yasaklayan hükümlere doğrudan terstir. Karar aynı zamanda anayasada çalışma hürriyeti, kişi hak ve özgürlükleri ile de çelişmektedir. Anayasa’nın 38. maddesinin 4. paragrafında ‘Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz’ düzenlemesi de bu kararla ihlal edilmiştir” dedi.
Avukat Meral Tanyeri Özalp da böyle bir gerekçeyle işten çıkarmanın iş hukuku çerçevesinde mümkün olamayacağını söyledi. Ortada ‘yasal bir fesih nedeni olmadığını’ belirten Özalp, Kanat’ın çıkarılmasının ardından 1 ay içinde dava açtığı takdirde görevine iade edilebileceğini belirtti.