KCK davasında 14 tahliye

KCK davasında 14 tahliye
KCK davasında 14 tahliye
İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen KCK davasında 14 tutuklu sanık takliye edildi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen Prof. Dr. Büşra Ersanlı ile yazar Ragıp Zarakolu'nun da aralarından bulunduğu 205 sanık hakkında açılan davanın 37. duruşması sona erdi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin karşısında yapılan yeni adliye binasında görülen duruşmaya eski BDP İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı ve yazar Ragıp Zarakolu'nun oğlu Cihan Deniz Zarakolu'nun da aralarında bulunduğu 111 tutuklu sanık ile 14 tutuksuz sanık katıldı.

Duruşmanın sabahki oturumunda tutuklu sanık Recep Karagül, savunmasını Kürtçe tercüman aracılığıyla yaptı. Kalp hastası olduğunu belirten Recep Karagül "Kötü sağlık durumuma rağmen, 2 yıldır tutuklu yargılanıyorum" diye konuştu. Kürtçe tercüman aracılığıyla savunmalarını yapan bir kısım tutuklu sanıklar tahliyelerini istedi.

SAVCI SANIKLARIN TUTUKLULUK HALİNE KARAR VERİLMESİNİ TALEP ETTİ
Taleplerle ilgili görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı İsmail Işık, tutuklu sanık Eşref Yaşar'ın savunmasında kullandığı "tiyatro oyunu" sözüyle ilgili Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bunulmasını talep etti. Sanıkların üzerlerine atılı suçu işlediği hususu, kuvvetli suç şüphesinin varlığı, kaçma şüphelerinin bulunması nedeni ve adli kontrol uygulamalarının yetersiz kalacağını belirten Savcı Işık tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istedi.

14 SANIK TAHLİYE EDİLDİ
Aranın ardından taleplere ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Eşref Yaşar'ın bazı beyanlarında savunma sınırlarını aşması sebebiyle Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme Heyeti, "Sanıklar Aziz Tunç, İbrahim Silgu, Menice Çelik, Fayık Taşkaya, Hüsnü Taş, Yüksel Gözde, Tacettin Karagöz, Recep Karagül, Ahmet Demirsoy, Mulazım Özcan, Erdoğan Gündüz, Cemal Bektaş, Şeyhmus Özgün ve Muzaffer Güzel'in tutuklu kaldıkları süre, suç vasfının değişme ihtimali ve mevcut delil durumunu göz önüne alarak tahliyelerine karar verdi.

Duruşma, 9 Eylül Pazartesi saat 10.00'a ertelendi.

DHA - Serpil KIRKESER


  http://www.radikal.com.tr/113673611367362

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SAVCIYA KALSA İDAM SEHPALARI HEMEN KURULSUN - m.rozbilen

  Haksız yere acı çeken insandan Yakup peygamber sabrı bekleyemezsin.Ey devlet vatandaşına acı çektirme.Kürt olması onun tercihi değil.Kişinin anne babasını tercih etme hakkı olmadığı gibi.Suç teşkil eden hiç bir maddi delilin bulunmadığı KCK davası sanıklarının salt Kürt ve kürt'e yakın durması sebebiyle hapsedildikleri hepimizin malumudur.Buna rağmen tutuklu sanıklardan 14'ünü serbest bırakılması vicdanları rahatlatmamıştır.Üstelik duruşmanın 4 ay sonraya ertelenmesi,tutukluların bu kadar süre daha hapiste kalacağı demektir.Bana göre beraatle sonuçlanması gereken bir davanın sanıklarının gereksiz yere içerde tutulmaları barışa hizmet etmiyor.Bu insanlara bu kadar acı çektirdiğimiz yeter.Herkes kendini nasıl istiyorsa öyle ifade etsin.Ne çıkar?

  Peki içeridekiler ? - tevahi

  halen binlerce siyasetçi, öğrenci, aktivist, gazeteci, avukat içeride esir tutulmakta. Barış ancak özgür insanlar arasında olur. Mevcut duruma hiç kimse umutla bakmıyor. Akp ye az olan güven iyice azalmaya başlıyor..