KCK davasında Deniz Gezmiş tartışması

KCK davasında Deniz Gezmiş tartışması
KCK davasında Deniz Gezmiş tartışması

6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş'in son sözleri, 'Yaşasın Marksizm Leninizm. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği' olmuştu.

Diyarbakır'daki KCK/TM ana davasında sanık avukatları telefon dinleme ve teknik takip kayıtlarının dosyadan çıkarılmasını isterken sanık Kamuran Yüksek'le mahkeme başkanı arasında Deniz Gezmiş tartışması yaşandı.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da görülen 'KCK Türkiye Meclisi' ana davasında sanık avukatları, Danıştay'ın, Adalet Bakanlığı'nın teknik takip ve dinlemelere ilişkin yönetmeliğinin yürütmesini durdurma kararı verdiğini belirterek, sanıklar hakkındaki telefon dinleme ve teknik takip kayıtlarının dosyadan çıkarılmasını istedi. Mahkeme, yapılan izleme işlemlerinin iptal edilen Adalet Bakanlığı yönetmeliği değil, 5271 sayılı yasa kapsamında olduğunu belirterek talebi reddetti.
KCK / TM ana davasının bugün Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan 58'inci duruşmasında 98'i tutuklu 175 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklardan 81'i, tutuksuz sanıklardan 12'si katılırken, 17 tutuklu sanık raporlu olduğu gerekçesiyle katılmadı. Duruşmayı BDP milletvekilleri Emine Ayna, Nursel Aydoğan ve bazı yabancı gözlemciler de izledi. 

DENİZ'LERİN İDAMI DİYALOGU

Duruşma öncesi tüm sanıklar adına söz aldığını belirten kapatılan DTP'nin Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek, "Arkadaşlarım adına açıklama yapıyorum. Bugün 6 Mayıs, Deniz, Hüseyin ve Yusuf'un idamlarının yıldönümü. Deniz'lerin idamı Türkiye tarihinin kara lekesidir" dedi. Bunun üzerine araya giren Mahkeme Başkanı, "Söyledikleriniz dosyamızla alakalı değil" uyarısında bulundu. Bunun üzerine tekrar söz alan Kamuran Yüksek, şunları söyledi, "Konuyu buraya bağlayacağım. Bugün başlayan süreç ile onların fikirlerini kurtarma imkanı doğmuştur. Bugün başlayan süreç, Kürt ve Türk halkının kardeşliğini tesis etmeye yöneliktir. Sayın Abdullah Öcalan bu kardeşliği idam sehpasından almıştır. Deniz'lere sahip çıkan herkesi bu süreci desteklemeye çağırıyorum. Sayın Öcalan'ın başlattığı bu süreci, Kürt ve Türk halkının bin yıllık tarihinin en kritik dönemeci olarak görüyoruz." 

DANIŞTAY'IN DİNLEMELERLE İLGİLİ KARARI TARTIŞILDI 

Daha sonra söz alan sanık avukatlarından Cihan Aydın, sanıklardan avukat Ebru Günay'ın başvurusu üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun, Adalet Bakanlığı'nca çıkarılan 'Ceza Muhakemesi Kanunu'nda öngörülen, Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi, Gizli Soruşturmacı ve Teknik Araçlarla İzleme Tedbirlerinin Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik' hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlattı. Aydın, Danıştay'ın 2012 yılının Şubat ayında verdiği yürütmeyi durdurma kararına göre, dosyadaki tüm sanıklarla ilgili teknik takip, telefon dinleme ve izleme kayıtlarının dosyadan çıkarılmasını talep etti.
Bunun üzerine mahkeme talebi değerlendirmek üzere duruşmaya kısa bir ara verdi. Verilen aranın ardından mahkeme iddia makamına taleple ilgili görüşünü sordu. Yönetmeliğin, Bakanlık tarafından çıkarıldığını belirten Savcı, "Ceza Muhakemeleri Kanunu 135'inci maddesi ve devamlarına bakıldığında, iletişim tespiti ve benzeri konularla ilgili kararların nasıl anılacağı hükümleri var. Yönetmelikte bu konuyla ilgili kişi hak ve özgürlüklerini engelleyen bir husus olmadığından talebin reddine karar verilmesini istiyoruz" dedi.
Savcının değerlendirmesi üzerine söz alan sanık avukatlarından Mehmet Emin Aktar, iptal edilen yönetmeliğin hükümlerinin yok sayılması gerektiğini belirterek, "Bunu tartışırken yönetmelik hususları yokmuş gibi davranmalıyız. Kolluğun bu yönetmeliğe göre yaptığı tüm işlemler hukuksuzdur. Ortam dinlemeleri ve fiziki takip ile ilgili tüm deliller geçerliliğini yitirmiştir. Bu deliller okunmamalı ve değerlendirilmemelidir" talebinde bulundu. 

TALEP REDDEDİLDİ

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme iletişim tespiti, teknik takip ve ortam dinlemelerine ilişkin Adalet Bakanlığı yönetmeliğinin Danıştay tarafından iptal edildiğini ancak dosyadaki delillerin 5271 sayılı yasaya göre elde edildiğini söyledi. Mahkeme, bu nedenle ortam dinlemesi, teknik takip ve telefon dinlemeleri ile ilgili delillerin dosyadan çıkarılması talebini reddetti. Mahkeme daha sonra, duruşmaya ara verdi. (Felat BOZARSLAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1132419113241912

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yanlış tahlil - Amedia

  Selimserin Arkadaş ! Deniz gezmiş ve arkadaşları Filistinde FKÖ ile beraber gerilla eğitiminden geçtiler. grup grup TR'den Filistine ürdüne gidiyrolardı.... amaçları silahlı bir devrim mücadelesi vermekti zira DEvrim SİLAHSIZ OLMAZ zaten....

  pardon ama - fısıltı

  öcalan yakalandıktan sonra ağzından çıkanlarla davasını yürüttüğünü söylediği kürt halkını sehpaya çıkarmış yetmemiş o sehpaya tekemeyi de atmıştır.ama deniz kendi idam sehpasını ayaklarıyla itecek kadar onurluydu. bugün öcalan astığı halkını türk tarafıyla kurtarmaya çalışıyor.deniz'lere sahip çıkan herkesi bu sürece desteklemeye çağırmak birbirinden farklı iki mücadeleyi benzer kılma çabası boşadır.yormayın kendinizi.

  deniz gezmis tartismasi - miskin2

  deniz gezmisin yerini kimse tutamaz apo nun deniz gezmis saflarinda gibi görünmesi ise sadece siyasi taktiktir stratejidir.inanmiyorum.o tarihlerde deniz dezmisle apo arasindaki sözlü diyaloglarin belgelerini inceleyin gercekleri anlarsiniz.en basitinden ornek deniz gezmis ve arkadaslari yakalanirken apo neredeydi?!!!!!!?????

  Denizler cana kıymadı - yorumlayıcı

  Su Cemre kardeşim aynı başlığı kullandım bağışla. Onlar tek bir cana kıymamışken Apo ile bir tutulmalarına akıl sır ermiyor. Onlar yola "Tam bağımsız Türkiye" sloganıyla çıktılar. Onlar Mustafa Kemal'i severlerdi. Bunlar gibi Türk ile Kürdü düşman edip uluslararası emperyalizmin kucağında oturmadılar...

  Kemalizm - coban mustafa44

  Öcalan, kendisine Deniz Gezmis i örnek aldigini ve kendisinin de bir kemalist oldugunu her fisatta söyler.Hala Kemalizmi ilerici devrimcilik diye yutmamizin sebebleridir bunlar.Ameriken ve Israil düsmani olmanin devricilikle pek de alakasi yok aslinda

  oyuna geldiler - abbas1951

  olaylar çıkartıldı oyuna getirildi. darbeye zemin hazırlandı. darbe yapıldı. önce devrimciler demokratlar içeri alındı. işkencelerden geçirildi.denizler adelet partinin ve chp nin oylarıyla dar ağacına gönderildi. asıldı. en büyük kışkırtıcılardan biri ilhan selcuk daha sonra faşişt darbeciler özür dilemeden af dilemeden hiçbir şey yokken ikibinli yıllarda işkencecilerimi af ediyorum diyordu. devrimcilere örnek olmak istiyordu. çünkü;zaman içinde kendisi de darbeci olmuştu. kontur ergenekon doğrultusunda çalışıyordu. biz devrimciler neler gördük ne oyunlara getirildik. kaç defa darbelere bizim üzerimizden olaylar çıkartılarak ulaştılar.denizleri saygı ile anıyorum. saygılarımla

  Su Cemre Sim'e:Yaşatmadılar Ki - Selimserincan

  Deniz ve arkadaşları;gencecik bir yaşta,daha işin başlangıcında hayattan koparıldılar.Kaldı ki Deniz'in ne gerilla ordusu ne de silahları vardı.Yani 'Deniz kimseyi öldürmedi' derken,Abdullah Öcalan ile Mukayese edilmesi yanlıştır.Arada dağlar kadar fark var.Deniz de idam edilmeseydi büyük değişimler yapabilecek,toplumun önemli bir kesimini arkasına alabilecek bir devrimciydi.O süreç de çatışmasız-sancısız bir süreç olmazdı diye düşünüyorum.