KCK davasında gergin anlar

KCK davasında gergin anlar
KCK davasında gergin anlar
Van'da BDP'li başkanların da yargılandığı KCK davası gergin başladı. Avukatlar salonu terk ederken, sanıklar mahkeme heyetine sırtlarını dönerek sorulara Kürtçe cevap verdi.

VAN - Van’da düzenlenen KCK operasyonları ile tutuklanan ve haklarında dava açılan, aralarında Van Belediye Başkanı BDP ’li Bekir Kaya’nın da bulunduğu 8’i tutuklu 13 sanık, 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci kez hakim karşına çıktı.

Sanıklar geniş güvenlik önlemleri altında duruşmanın yapılacağı M Tipi Cezaevi’ne getirildi. Cezaevinin duruşma salonuna dönüştürülen spor salonunda görülen dava öncesi, jandarma özel eğitimli köpekle bomba araması yaptı.

AVUKATLAR DURUŞMAYI TERKETTİ
Duruşmada sanık avukatları ile mahkeme heyeti arasında gergin anlar yaşandı. Geçen duruşmada sanık avukatlarının, iddia makamının gizli tanığının dinlenmesi talebi mahkeme heyeti tarafından kabul edilirken, duruşma salonunun buna uygun olmadığı gerekçe gösterilerek gizli tanık bugünkü duruşmaya getirilmedi.

Bunun üzerine müdahil avukatlar güvenlik güçlerinin tanık koruma kanununun gereğini yerine getirmediklerini belirterek, suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Sanık avukatlarının gizli tanık ifadelerinin de dosyadan çıkarılma talebi mahkeme heyeti tarafından reddedilince, avukatlar adil bir yargılama olmadığını belirterek duruşma salonunu terk etti.

SANIKLAR MAHKEME HEYETİNE SIRT DÖNDÜP KÜRTÇE CEVAP VERDİ
Zaman zaman sanıkların Kürtçe konuştuğu duruşma salonundan avukatların çıkmasının ardından, sanıklar da sandalyelerini ters çevirip sırtları mahkeme heyetine dönük şekilde oturmaya başladı. Mahkeme heyeti bir süre bekledikten sonra sanıklara bir şey söyleyip söylemeyeceklerini sordu. Sanıklar tek tek mahkeme heyetine dönüp Kürtçe "Söyleyecek bir şeyimiz yok. Duruşmayı terk etmek istiyoruz" dediler.

Bu sırada duruşma salonunda bulunan izleyiciler de sanıkların bu protestosunu alkışladı. Mahkeme heyeti sanıkların sorulara Kürtçe cevap verdiğini ve anlaşılmadığını zabıtlara geçirdi. Mahkeme heyeti sanıkları dinledikten sonra tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, duruşmanın da 29 Mart 2013’te görülmesine karar verdi.

DHA - Gülay ÖZEK - Murat ÇAĞLAR


  http://www.radikal.com.tr/112250711225071

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TANIK NEDİR GİZLİ TANIK NEDİR? - m.rozbilen

  Hukukçu değilim ama acizane fikrimi söyleyeyim ki bu son yıllarda gizli tanık kurumunu sıkça duymaya başladık.Hukuk maddi delil dışında afakiliği delil kabul etmez.Tanık ise en güvenilmez son delildir.Tanık beyanı maddi delilleri desteklerse anlamlı olur.Diğer bir ifadeyle başka çare yoksa tanık beyanına başvurulur.Zira tanık yalan söyler ama maddi deliller yalan söylemez.Birini satın alarak veya bir takım vaadlerle tanıklığa ikna edilebilir.Gizli tanığı ise güvenilir olup olmadığını varın siz hesap edin.Şimdi KCK davasında gizli tanık ne söyleyebilir? çok çok yansımamış beyanlarını,yani ifade edilmiş düşüncelerini.Peki düşünmek ve düşündüğünü açıklamak suç mu? Bu günkü şartlarda evet.Hükümet üyeleri ne diyor? Şiddet içermedikçe en aykırı fikirler açıklanmalıdır diyorlar.Ne zaman peki? Yasal değişiklik yapıldığında herhalde.Kaldıki KCK'lılar özellikle de beyanlarını inkar etmiyorlar.O zaman gizli tanığın ne söyleyeceğini çok merak ediyorum.