KCK: Dolmabahçe mutabakatına dönün, silahsızlanma kongresini hemen toplayalım

KCK: Dolmabahçe mutabakatına dönün, silahsızlanma kongresini hemen toplayalım
KCK: Dolmabahçe mutabakatına dönün, silahsızlanma kongresini hemen toplayalım
Özgür Gündem gazetesine konuşan KCK eş başkanları Cemil Bayık ve Bese Hozat, hükümetin "Dolmabahçe mutabakatı"na dönmesi halinde silahsızlanma kongresini hemen toplayacaklarını söyledi.

RADİKAL - KCK Eşbaşkanları Cemil Bayık ve Bese Hozat, çözüm sürecinin akıbetine ilişkin olarak, "Dolmabahçe deklarasyonundan sonra Erdoğan’ın tutumu ile diyalog süreci de kesildi" diyerek Öcalan'la yaklaşık iki aydır görüşme yapılmadığını açıkladı.

Cemil Bayık, Abdullah Öcalan'ın 28 Şubat'ta gerçekleşen Dolmabahçe'deki ortak basın açıklamasında silahsızlanma için PKK 'ya yaptığı kongre toplama çağrısına ilişkin olarak, "Eğer Önder Apo’nun Dolmabahçe’de geliştirdiği mutabakatı esas alırlarsa, İzleme Heyeti Önder Apo ile görüşürse, parlamentoda çözüm için bir komisyon oluşursa, hakikatleri araştırma komisyonu çalışırsa biz böyle bir kongreyi toplamaya ve silahlı mücadeleyi sona erdirdiğimizi açıklamaya şimdi bile hazırız" dedi.

KCK Eşbaşkanları Cemil Bayık ve Bese Hozat, Özgür Gündem gazetesinin sorularını yanıtladı. “Türk ya da Erdoğan usulü Başkanlık rejimine karşı olduklarını" dile getiren Hozat ve Bayık, “Erdoğan’ın kafasındaki başkanlık sisteminin padişahlık sisteminden bile geri olduğunu" ifade ettiler.

Hozat ve Bayık'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

" AKP ’nin Türkiye ve bölgede uyguladığı siyaset Türkiye’yi büyük bir kaosun içerisine koydu. HDP’nin seçim başarısı bu kaosu önler. Tersi durumda AKP’nin 'iç savaş' siyasetinin önünü almak mümkün değil. Türkiye’yi bu büyük kaostan, tehlikeden AKP’nin Türkiye’ye koyduğu bu derin savaş krizinden kurtaracak tek güç ve parti mevcut durumda HDP ve bu seçimlerde kazanacağı başarıdır. HDP Türkiye’yi kurtarabilir..."

’ATEŞKESİ SEÇİM HATIRINA SÜRDÜRÜYORUZ'

"Ateşkes devam ediyor. Bu ateşkes durumu da seçimlerin hatırına devam ediyor. AKP seçimlere dönük yoğun bir provokasyon çabası içerisinde. HDP’ye yönelik saldırıları yoğunlaştırarak bir konsept yürütüyor. Bu siyaseti boşa çıkarmak için, biz ateşkesi sürdürmek istedik. Mevcut durumda AKP zaten süreci bitirmiştir. AKP savaş ilan etmiştir ve bir savaş yürütüyor. Şu anda ateşkes tek taraflı yaklaşımımız ile devam ediyor."

SİLAHSIZLANMA KONGRESİ

[Öcalan] "Dolmabahçe ile birlikte bu süreci başlattı. Bunu Newroz’da da yine dünyaya ilan etti. Niyetini belirtmişti. Müzakereler başlarsa 10 madde temelinde, izleme heyeti de oluşursa, izleme heyetiyle konuşacağını, onlarla görüşürse hakikat komisyonunu geliştireceğini ve o zaman PKK’nin kongresini toplayıp bu durumları değerlendirmesi gerektiğini yeni bir karara ulaşması gerektiğini belirtmişti. Biz bu temelde örgüt olarak hazırlıklara başladık, kongre hazırlıklarına, hazırlıklarımızı tamamladık. Dolmabahçe’deki mutabakata dayanarak böyle bir PKK kongresini toplamayı hedefledik. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık, böyle bir kongreyi yapacaktık ama Erdoğan’ın sürece müdahale etmesi, müzakereyi reddetmesi, masayı reddetmesi, tarafı reddetmesi, ‘Kürt sorunu diye bir sorun yoktur, bölücülüktür, kim ki müzakereden, taraflardan bahsederse, bu Türkiye devletini yıkmadır’ deyip aslında kongrenin gerçekleşmesinin de koşullarını ortadan kaldırdı. Çünkü süreci bitirdi. Önder Apo’nun büyük çabalarla geliştirdiği çözüm sürecini ki müzakere aşamasına getirdi, buradan PKK bir kongreyle silahlı mücadeleye son verecekti, demokratik siyaseti geliştirecekti, fakat Erdoğan bu sürece müdahale ederek bitirdi. Bunun üzerine biz kongreyi yapmayı erteledik, durdurduk. Yoksa kongreyi yapacaktık, ama şimdi bunu durdurmuş durumdayız. Eğer Önder Apo’nun Dolmabahçe’de geliştirdiği mutabakatı esas alırlarsa, o on maddeyi müzakere maddesi olarak kabul ederlerse, müzakereyi bu temelde başlatırlarsa, izleme heyeti Önder Apo ile görüşürse, parlamentoda çözüm için bir komisyon oluşursa, hakikatleri araştırma komisyonu çalışırsa biz böyle bir kongreyi toplamaya ve silahlı mücadeleyi sona erdirdiğimizi açıklamaya şimdi bile hazırız. Şu an bunları eğer Türkiye yaparsa, şu anda böyle bir kongreyi toplamaya bu kararı almaya hazırız. Bunun kamuoyu tarafından bilinmesi gerekiyor."