KCK Eşbaşkanı Bese'nin annesi: Kızım barışı getirsin

KCK Eşbaşkanı Bese'nin annesi: Kızım barışı getirsin
KCK Eşbaşkanı Bese'nin annesi: Kızım barışı getirsin
Kandil Dağı'nda yapılan kongre ile KCK eş başkanlığına getirilen 'Besi Hozat' kod adlı Hülya Oran'ın Hozat'taki annesi Geyik Oran, kızının barış için çaba göstermesini isteyerek, "Barış olur da kızım gelirse 7 kurban keseceğim" dedi.

TUNCELİ - KCK'nın, Kandil Dağı'nda yaptığı kongrede Cemil Bayık ile birlikte eş başkanlığa seçilen 'Bese Hozat' kod adlı Hülya Oran'ın Tunceli'nin Hozat İlçesi'nde oturan annesi Geyik Oran, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hozat'ın Yeni Mahallesi'ndeki evinde yalnız yaşayan Oran, PKK ’ya katıldıktan sonra kızını hiç görmediğini söyledi. Geyik Oran, Türkçe bilmediği için Zazaca yaptığı konuşmada, "Ben 19-20 senedir kızımı görmedim. Yıllardır onun hasretiyle yanıyorum. Ben ona hasretim, o benim bir tanemdir, sevinç kaynağımdır. Eğer bu barış olursa ve kızıma kavuşursam, ben tam 7 kurban keserim, bunu yıllardır vadetmiştim. Biz barıştan yanayız, yeter ki barış olsun, ortama bir barış gelsin. Ben barış istiyorum. Bu acılar son bulsun istiyorum. Ben başka bir şey istemiyorum. Benim çocuğum, barış getirsin istiyorum. Hiç bir genç ölmesin, hiç bir anne ağlamasın. Ben ölmeden önce kızımın, Hülya'mın yüzünü görmek istiyorum. Barış içinde, huzur içinde kızıma sarılmak istiyorum ve kızımı sevmek istiyorum. Bizim Allah'tan tek isteğimiz barış olsun. Başka da bir şey istemiyoruz" dedi.

Murat Karayılan gitti Cemil Bayık ve Bese Hozat geldi


10 çocuk annesi Geyik Oran, evlatlarından sadece Hülya'nın okuduğunu belirterek, "Benim kızım öğretmenler tarafından çok seviliyordu, çok akıllıydı. Benim kızım sevilecek bir kızdır. Kızımın dengi yoktu. Kızım Kayseri'de liseyi bitirdi, hemşirelik okulunu kazandı, tatilde dağa çıktı. O günden beri kendisine ulaşamadık. Barış gelirse biz ona, o bize kavuşacak, kızım kesinlikle barıştan yanadır" dedi.

'PKK barış sürecine entegre olmaya çalışıyor'


KIZ KARDEŞİ DAĞDA ÖLMÜŞ
Hozat'ta, annesine yakın bir evde yaşayan 'Bese Hozat' kod adlı Hülya Oran'ın ablası 49 yaşındaki Gönül Yıldız, "Hülya'dan sonra en küçük kardeşimiz Nuray da dağa çıktı ve vuruldu. Bizim annemizle ortak isteğimiz, hiçbir genç ölmesin, hiçbir anne ağlamasın ve benim kardeşim barış için çabalasın. Hülya dağa gittikten sonra annem yemeden içmeden kesildi. Babam 13 yıl önce Hülya'nın hasretiyle öldü. Annem Hülya'nın dağa çıktığı ilk yıllar evde yemek bile yapmıyordu. Diyordu ki 'kime yapayım yemeği.' Annem o günden sonra çok kötü oldu, yıkıldı ve zaten durumu perişan. Bizim acımız çok büyük. En küçük kız kardeşimiz de yıllar önce Dersim Çiçekli bölgesinde bir çatışmada öldürüldü." diye konuştu.

Murat Karayılan: Süreç tıkanma aşamasında


BARIŞ GETİRMEK İÇİN ÇABALASINLAR
Abla Gönül Yıldız, kardeşi ve Cemil Bayık'tan barış istediğini belirterek, "Biz hem Cemil Bayık'tan hem Hülya'dan tek dileğimiz, barış getirmek için çabalasınlar. Her şeyi barış için yapsınlar. Bu kanın durdurulması, gençlerin ölmemesi için, annelerin ağlamaması, kardeşlerin ağlamaması için tek dileğimiz barış. Başka bir şey istemiyoruz" dedi.

DHA - Ferit DEMİR


  http://www.radikal.com.tr/114143011414307

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ERIL - momentum

  "Türkiye'de laik, çağdaş olmak ya da çağdaş dünya ülkeleri arasına girmek dendiğinde ilk akla gelen cografyadir Dersim." Bakın, Türkiye'den ümidi kesin, Türkiye'nin adam olacağı falan yok, kendinize yazık etmeyin. Hazır böyle bir kapasiteniz de varmış, koca bir ülkeyi "çağdaş dünya ülkeleri arasına" katmak gibi, bari kendinizi kurtarın. Laik ve çağdaş olun. Çağdaş dünya ülkeleri arasına girin. Bu çağdaş dünya ülkeleri, ikinci sınıf yabancılar olarak diğer üçüncü dünya göçmenleriyle birlikte marjininde yaşadığınız zengin ülkeler değil mi?

  @RadikalGokhan - sinsor62

  Binlerce insanin katili bu sorunun yaraticisi osmanli ile baslayan cumhuriyet ile devam eden ve hala mevcut islamci irkci fasist otoritedir. Farkliliklari yok saymakla kalmayip tehdit olarak gören bundan dolayi da tarihin her döneminde cogu kez de en vahsice yöntemlerle bu farkliliklar yok edilmeye calisildi. Saymakla bitmez. Hadi tarihden bihabersin ama daha yeni Roboski'de devlet Kurtleri bombaladi bunu da bilmeyecek degilsin herhalde, en azindan radikalin sayfasinda haber okuyup yorum yazdigina göre duymussundur. Kurtler sadece ama sadece kendileri olarak yasamak icin bu mucadele icindediler. Bu insanlar sen ve senin gibilerin asla anlayamacagi degerler icin kendilerini feda etmislerdir. Burda bir Dersimli olarak Bese Hozat'in önunde sadece saygiyla egilirim. Baris gelecekse de EVET Bese Hozat gibiler getirecekdir bu barisi, senin statokucu devlet sistemin degil. Kemara sakasi ariyorsan Ethem'i vuran polisin goruntulerini izle. asil saka orda.

  Teyzem ne diyon.. - evet_isyan06

  Gurban olam teyzem onlar senin kurbanınla dalga geçer bu bir, onların döktüğü kan yeter daha yeni kana ihtiyaç yok.. Döktükleri binlerce Kürt ve Türk gencinin kanı ellerindeyken onlara başka kurban gerekmez..

  sorunun kaynagi - stoll

  Kürtler kimsenin hakkini hukukunu sidedetle,silahla,iskenceyle ve zorbalikla elinden almadi.bu ölümlerden,yetim kalan cocuklardan,aglayan annelerden ve ucup giden 500 milyar dolardan kürtleri zorla ve en akil almaz yöntemlerle asimile etmeye ,türklestirmeye calisanlar sorumludur.bu 30 sene yassdiklarimizdan kürtleri türk,aleviyi sunni,ermeniyi rumu süryaniyi kaide kural tanimadan müslümanlastirmak isteyenler sorumludur.18000 bin kürt öldürüldü bu ülkenin sokaklarinda 5000 kürt köyü yakildi yikildi bu memlekette.lütfen biraz empati..bu ülke hepimizin.

  Barışı Getirmek - RadikalGokhan

  Binlerce insanın katillerinden, bu sorunun yaratıcılarından barış getirmelerini mi bekliyoruz şimdi? Ülke olarak kocaman bir kamera şakasının içinde yaşıyoruz.

  Bese - Gabar û Cudi

  Bese değil, Besê. Besê ismi Kürtçe'den değilde başka dilden gelseydi eğer "Bese" olarak değil orijinal ismi olan Besê olarak yazardınız. Tipik Türk medyası.

  Bazan bir isim soylediginde sizde ulke çagrisimi yapiyor!!! - ERIL

  Iste ozgurluk,demokrasi,esitlik gibi kavramlar konusuldugunda akla dersim geliyor.Turkiye'de laik olmak,çagdas olmak ya da çagdas dunya ulkelerin arasina girmek dendiginde de ilk akla gelen cografyadir Dersim.Tarihinde ne Osmanli imparatorluguna ne de Cumhuriyet kuruldugunda "tek dil,tek devlet,tek din gibi irkçi,soven fasizan ideolojiye boyun egmistir.Her zaman zalimin zulmune karsi çikmistir.