KCK hakimi: İki satır Türkçe konuş, gerisini Kürtçe konuş!

KCK hakimi: İki satır Türkçe konuş, gerisini Kürtçe konuş!
KCK hakimi: İki satır Türkçe konuş, gerisini Kürtçe konuş!
Diyarbakır'daki 5'i tutuklu 11 kişinin yargılandığı davada Mahkeme Başkanı, sanıkların Kürtçe savunma istediklerine dair istemlerini Türkçe söylemelerini istedi. Sanıklardan tutuklu olanların bunu kabul etmemesi üzerine ifadeleri alınamadı. Kürtçe savunma yapmak istediklerini Türkçe dile getiren tutuksuz sanıklar ise tercüman aracılığıyla ifade verdi.

DİYARBAKIR - Batman'da, " PKK adına faaliyette bulundukları", "örgüt üyesi oldukları ve örgüte eleman kazandırdıkları" ve "patlayıcı madde bulundurdukları" iddiasıyla haklarında dava açılan 5'i tutuklu toplam 11 sanığın yargılanmasına Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmaya 5 tutuklu ve 3 tutuksuz sanık katılırken, kimlik tespiti sırasında tutuklu sanıklar Kürtçe ifade vermek istediklerini söyledi. Bunun üzerine mahkeme Başkanı, kimlik tespitinin ve Kürtçe savunma yapma isteminin sanıklar tarafından Türkçe ifade edilmesini istedi. Tutuksuz sanıkların aksine tutuklu sanıkların bunu kabul etmemesi üzerine, mahkeme heyeti konuyla ilgili ara karar vermek üzere duruşmaya kısa ara verdi. Kararını açıklayan mahkeme, sanıkların kimlik tespitinin ve Kürtçe savunma yapmak üzere tercüman isteminin Türkçe dile getirilmesi gerektiğini, bu nedenle Kürtçe savunma isteminin kabul edilmediğine karar verdi.

"ARTIK ANA DİLDE SAVUNMAYI TARTIŞMAK İSTEMİYORUZ"

Tutuklu sanıklar, söz alarak haklarında okunan iddialara Kürtçe yanıt verdi. Sanıkların verdiği yanıtlar mahkeme tutanağına, "Sorulara Kürtçe cevap verdi" olarak geçirildi. Sanık avukatlarından Muhammet Akar, anadilde savunma düzenlemesinin toplumsal uzlaşı amacıyla çıkarıldığını belirterek, "Bu uygulama kimlik bilgilerini de kapsayıp sanıkların lehine uygulanmalıdır. Savunma kimlik tespitiyle bir bütün olarak düşünülmelidir" dedi. Avukat Feride Laçin ise, CMK'da sanığın kendini ifade edeceği dilde savunma yapabileceğinin belirtildiğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Kürtçe ve Türkçe kimlik tespitine ilişkin kanunda bir ifade yok. Biz anadilde savunma hakkını artık tartışmak istemiyoruz. Mahkemenin yaptığı aslında kanun ihlalidir. Savunmada ana dili kullandırtmıyorsunuz. CMK'nın 147'nci maddesinde hangi dilde kimlik tespiti yapılacağına ilişkin bir hüküm yok. Savunma bir bütündür ve yargılama dilinde ayrım yapılamaz. Kürtçe kimlik beyanına tahammül edilmelidir."

MAHKEME BAŞKANI: BİR CÜMLE SÖYLEMEK BU KADAR ZOR MU?

Avukat beyanlarının ardından konuşan Mahkeme Başkanı Naci Türkmen de, savunmayı Kürtçe almaya hazır olduklarını belirterek, "Çok basit iki satırı Türkçe verip, savunmalarını Kürtçe yapabileceklerini söyledik. Sanıklar sütten çıkmış ak kaşık, mahkeme heyeti suçlu gibi gösteriliyor. Böyle bir şey yok. Gerekçelerimizi lütfen okuyun. Sonra bize 'Tahammülsüz' diyorsunuz. Bir cümleyi söylemek bu kadar zor mudur? Onlar bunu tartışmıyorsa, heyet olarak biz de tartışmayız" dedi.

Söz alan sanık avukatlarından Bayram Aydemir ise, "Usule takılmış durumdayız. Adres ve kimlik tespitleri aslında dosyada belli. Diğer mahkemeler bu sorunu çok güzel çözmüşler. Bu kanun farklı şekilde de yorumlanabilir. Biz esasa girelim" deyince tekrar araya giren Mahkeme Başkanı Türkmen, "Avukat Bey, ortada sorun yok. Siz bunu sorun haline getiriyorsunuz" diye yanıt verdi.

Duruşma, Kürtçe ifade vermek istediğini Türkçe olarak dile getiren tutuksuz sanıklardan İdris Sunar'ın tercüman aracılığıyla ifade vermesi ile devam etti. İdris Sunar ifadesinde hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu belirtti. Daha sonra avukat savunmalarını alan mahkeme, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi. (Felat BOZARSLAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115229411522947

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hakim Aç Gözünü! - deniztancelasun

  Hakimin tavrı duygusal olmanın ötesinde, yanlış zamanda. Türkiye'nin etnik köken ve/veya millet ötesi (tabii inanç ötesi de) bir yapıya evrilmesi artık bir zorunluluktur. Bunun gelişimine engel olmak yalnızca yaşanan acıların devamına neden olacaktır. Sadece hakim değil herkes gözünü açsın ve bu gerçeği görsün!

  kürd sendromu - Amedi botan

  Hakimin psikolojisini Bozmuşlar çocuklar :)) eee zamanında Yankiler Vietnamda Viet-kong'lar abd askerline vietnam sendromunu yaşattılar Bunlarda kürd sendromunu yaşıyorlar....... merak etmesinler geçer bunlar :))

  Değil mi? - cihatnhc

  Peki sayın hakim iktidarın ana dilde savunma için gerekli düzenlemeleri yapması bu kadar zor mu?

  iki kelimeyi söylemek o kadar zor işte hakim beg - Efendisiz65

  sen kalk adamların anadilini yasakla sonra o adam o yasağından dolayı sana isyan etsin. o isyancıya sen tut yine kendi dilini dayat. sizce yer mi? hakim hala farkında değil bence. Türkçe olimpiyat molimpiyat düzenle ama üzerinde gram hak sahibi olmadığın bir coğrafyanın evlatlarına kendi dillerini yasakla. kürt şu saatten sonra senin istediğin gibi yaşamayacak sayın hacılar topluluğu...

  Efendi - Rast23

  Düne kadar adı, dili yasak olan bir halkın evlatları göya kabul edilen bir hakkı kullanmak istiyorlar.Bu ülkenin efendisi olduğunu düşünen Türkler ya ille de boyun eğdirip ilk iki lafı Türkçe söylemek zorunluluğu getiriyor, göya adelet dağıtan Türk ırkcısı hakim. Bunu da çok doğal görüyor. Doğru olan Kürtlerin adelet hizmetlerini kendi dillerinde almalarıdır. Bu Hizmeti sunacak kimselerin de eğer Kürdistan'da çalısmak istiyorlarsa Kürtçe bilmeleri gerekiyor. Buna eşit şartlarda birlikte yaşamak denir. Bunu kabul etmiyorsaniz siz birlikte kardeşce yasamayı değil Kürdün efendisi olmayı istiyorsunuz demektir. Bunu da Kürtler artık kabul etmiyor, adeletten bihaber hakim efendi, anlamaniz gereken bu.

  Hakim - Güçdengesi

  Kafa değişmedikçe hakim kendini marabayı yargılayan Ağa sanmaya devam edecek.

  İki satır sen Kürtçe konuş o zaman! - Pe@ce

  Evet iki satır değil iki kelime bile artık zor! Adamdaki zihniyete bak; sizin tepeden bakan, hegemonyacı bu sihniyetiniz yüzünden Kürt kardeşlerimiz yıllardır bu sıkıntıyı çekiyor. Madem iki satır konuşmak o kadar zor değil o zaman sen Kürtçe sor "Savunmanızı Kürtçe mi yoksa Türkçe mi yapmak istiyorsunuz?" diye! Davanın kendisi bir utanç abidesi olmuş onda bile hâlâ "nasıl dayatmada bulunurum"un peşine düşüyorlar!