KCK: Hükümet adım atmadığı için çekilmeyi durdurduk

KCK: Hükümet adım atmadığı için çekilmeyi durdurduk
KCK: Hükümet adım atmadığı için çekilmeyi durdurduk
KCK'dan yapılan açıklamada, "Hükümet adım atmadığı için çekilmeyi durdurduk" denildi. Açıklamada, 'çekilmenin durmasının sürecin sona erdiği anlamına gelmediği' de belirtildi.

Radikal.com.tr - KCK'dan yapılan açıklamada, " Hükümet adım atmadığı için çekilmeyi durdurduk, ateşkes sürüyor" denildi.

KCK, Hükümetin “demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması” sonucu geri çekilmenin durdurduğunu duyurdu. Çekilmenin durmasının sürecin sona erdiği anlamına gelmediği de belirtildi. Çekilmenin durduğuna ilişkin mesajın geçen hafta Cemil Bayık’ın yaptığı açıklamada yer aldığı belirtildi.

Kışanak: Sürecin kendiliğinden ilerleyeceğini düşünmek bizi saf yerine koymaktır

Geçtiğimiz hafta, KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın “Gerillayı durduruyoruz” açıklamasının ardından bu sözler, “geri çekilme sürecinin sona ermesi” olarak yorumlanmış, ancak daha sonra BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, açıklamanın yanlış anlaşıldığını belirtmişti. KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı yeni bir açıklama yaparak “attıkları adımlar karşısında Türk hükümetinin sorumsuz davranması, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması nedeniyle gerillaların geri çekilişini durdurduklarını” açıkladı. 
Ahmet Türk'ten KCK yorumu

‘KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı’ adına yapılan açıklamada, ‘attıkları adımlar karşısında hükümetin sorumsuz davranması ile demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması’ geri çekilme sürecinin durdurulmasına gerekçe olarak gösterildi.
BDP'li Pervin Buldan: Acilen İmralı Adası'na gitmemiz gerekiyor

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çatışmasızlığı sağlamamızı, gerillayı geri çekme irademizi ve gerillanın önemli düzeyde Türkiye sınırları dışına çekilmesini önemsemeyen, buna doğru karşılık vermeyen, bu süreci bir oyalama ve bu temelde yerel seçimlere çatışmasızlık ortamında girerek bir seçim kazanma biçiminde ele alan AKP hükümeti bu durumun sorumlusudur…”

Hükümetin, ‘yeniden’, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü yönünde adım atmaya çağrıldığı açıklamada, “Çekiliş durdurulurken ateşkes konumu korunacaktır” denilerek, ateşkes pozisyonu ‘yeni adımlar’ için bir fırsat olarak tanımlandı.

Çatışmaların durduğu süreçte ‘askeri amaçlı karakol, baraj ve tesisler’ yapıldığı ve bunun ‘sürece iyi niyetli yaklaşılmadığını gösterdiği’ öne sürülen açıklamada, “Çatışmasızlık içinde geçen dokuz ay, Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda hiçbir adım atılmamıştır. Demokratik siyasetin önünün açılması açısından tüm KCK tutuklularının serbest bırakılıp terörle mücadele yasasının ortadan kaldırılması bile gerçekleşmemiştir. Yıllardır tüm hükümetlerin paketler hazırlayıp hiçbir sorunu çözmemesi yaklaşımı AKP hükümeti tarafından da sürdürülmektedir. Toplumdaki her demokratikleşme sorununun muhataplarıyla tartışılıp çözülmesi gerekirken, Türkiye'nin en temel sorunu olan Kürt sorununda Kürt halkının iradesini temsil eden liderlik ve kurumların görüşlerinin alınmaması bir çözüm zihniyetinin olmadığının en somut kanıtıdır” denildi.


  http://www.radikal.com.tr/1149920114992029

  YORUMLAR
  (29 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ...... - L09

  Kürt sorunu için bu iktidarın gerçek çözümünün ne olduğunu asla anlayamadım.Bir şeyler yapıyormuş gibi görünüyorlar fakat ne yaptıklarını bilen yok.Öte yandan PKK cephesinden Aponun ağzından kesin bir dille artık silahlı mücadele bitmiştir,bundan sonra demokratik ve siyasal mücadele zamanıdır şeklinde çok net bir açıklama var.Bu açıklama kendi cenahlarında kabul görmüş ve desteklenmiştir.Çekilme durduruldu demek,silahlı mücadelenin bitirildiği açıklamasını boşa çıkarır.Hükümet birşey yapmadı vs...demek sonucu değiştirmiyor.Silahlı mücadele hala bir obsiyon ise zaten bu süreç başından sakatlanmış demektir.AKP yada Erdoğanın çözüm için ne adımlar atacağını bilmiyoruz.Ancak emin olduğum bir konu var oda şudur.Örgüt tekrar silaha sarılır ve kan dökmeye başlarsa,Bu işin çözümü bir on yıl daha ileri atar.Bu arada Kürt ve Türk gençleri ölmeye devam eder.Ölecek olanlar yine her iki taraftaki yoksul ailelerin çocukları olacaktır.Diğerlerinin zaten tuzu kuru.

  Ne alaka? - uzayda bir yer

  Süreç durdu derken? Doğu illerinden askerler çekildi. Bu devrim niteliğinde bir ilerleme. Yıllardır halkın üzerinde, askerin ön ayak olmasıyla, bir devlet baskısı vardı, bu ortadan kalktı. Süreç yavaş ilerliyor belki ama hiçbirşey yapılmadığı topyekün yalan. AKP nın ağzına tüküreyim ama, bu konuda birşey yapmadı demek yanlış. Yeterli adım atmadığı ise tartışmaya açık bir gerçek. Yapılması gereken ilk şey silahların bırakılması ve arkasından demokratik yollarla çözüme ulaşılmasıydı. Bunun ilk ayağı tamamlandı. Mecliste Kürtçe nin günlük hayata adaptasyonu için çalışmalar yapılırken, PKK nın tekrar silaha sarılması, çözümü baltalamaktan başka bir işe yaramaz. PKK nın ve ordunun siyasetten çekilmesi, çözümün anahtarıdır. Bunu yaparlar mı? bence yapmazlar. Çünkü danışıklı dövüşten ibaret olay.PPK olmasa orduya para gitmez. Para gitmezse paşalar rahat yaşayamaz.

  ayrılık ayrılık ayrılık - yaralı aslan

  neden birlikte yaşamak zorundayız?Türkler ve Kürtler neden birlikte yaşamak zorunda?bunu biri açıklayabilir mi bana?bdp milletvekillerinin artık Türkleri tehdit etmeyi bırakması gerekir.eğer ayrılmak istiyorlarsa buyursunlar biz ayrı devlet istiyoruz desinler.hayır neyden korkuyorum biliyor musunuz?bu sefer toroslarda elazığda antepte istanbulda izmirde ayrılıkçı Türk silahlı hareketleri doğacak(bu bir temenni değil sakın yanlış anlamayın,ben kimsenin ölmemesini istiyorum)fakat bu bir gerçeklik gibi görünüyor.4 parti anlaşsınlar ve ayrılıkçı partiler kurulsun.bir ayrılıkçı Türküm ve benim gibi on milyonlarca Türk var ve oy verecek partimiz bile yok.çok üzücü bir durum.

  buyrun. - likapa

  bildiğiniz gibi oynayın bakalım sonu ne oluyor. kimi korkutuyorsuzun.çekilme durmuşmuş, zaten olmadı ki dursa ne olur.savaş istiyorsanız da başlatın, şimdiye kadar savaştınız da ne oldu.savaşın en büyük mağduru yine kürt halkıdır.kendi halkınıza zulmetmek istiyorsanız buyrun istediğinizi yapın.

  kendini çok akıllı sanmanın yarattığı handikap - jooma

  akp bunuda eline yüzüne bulaştırdı. aklınca seçime kadar sürncemede bırakarak. seçim sonucuna göre tamamen ezecek ama yemezler.

  nur topu - enkidusiyar

  hükümetin suriye deki savaş çığırtkanlığını da eklersek "nurtopu" gibi bir savaş hükümetimiz oldu.

  ... - diğer yaşam formu

  Bu da Apo'yu parlatmaya yönelik yeni bir PR calismasi olacak galiba, ölüm oruclari(!) gibi...