KCK: Hükümet adım atmadığı için çekilmeyi durdurduk

KCK: Hükümet adım atmadığı için çekilmeyi durdurduk
KCK: Hükümet adım atmadığı için çekilmeyi durdurduk
KCK'dan yapılan açıklamada, "Hükümet adım atmadığı için çekilmeyi durdurduk" denildi. Açıklamada, 'çekilmenin durmasının sürecin sona erdiği anlamına gelmediği' de belirtildi.

Radikal.com.tr - KCK'dan yapılan açıklamada, " Hükümet adım atmadığı için çekilmeyi durdurduk, ateşkes sürüyor" denildi.

KCK, Hükümetin “demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması” sonucu geri çekilmenin durdurduğunu duyurdu. Çekilmenin durmasının sürecin sona erdiği anlamına gelmediği de belirtildi. Çekilmenin durduğuna ilişkin mesajın geçen hafta Cemil Bayık’ın yaptığı açıklamada yer aldığı belirtildi.

Kışanak: Sürecin kendiliğinden ilerleyeceğini düşünmek bizi saf yerine koymaktır

Geçtiğimiz hafta, KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın “Gerillayı durduruyoruz” açıklamasının ardından bu sözler, “geri çekilme sürecinin sona ermesi” olarak yorumlanmış, ancak daha sonra BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, açıklamanın yanlış anlaşıldığını belirtmişti. KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı yeni bir açıklama yaparak “attıkları adımlar karşısında Türk hükümetinin sorumsuz davranması, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması nedeniyle gerillaların geri çekilişini durdurduklarını” açıkladı. 
Ahmet Türk'ten KCK yorumu

‘KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı’ adına yapılan açıklamada, ‘attıkları adımlar karşısında hükümetin sorumsuz davranması ile demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması’ geri çekilme sürecinin durdurulmasına gerekçe olarak gösterildi.
BDP'li Pervin Buldan: Acilen İmralı Adası'na gitmemiz gerekiyor

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çatışmasızlığı sağlamamızı, gerillayı geri çekme irademizi ve gerillanın önemli düzeyde Türkiye sınırları dışına çekilmesini önemsemeyen, buna doğru karşılık vermeyen, bu süreci bir oyalama ve bu temelde yerel seçimlere çatışmasızlık ortamında girerek bir seçim kazanma biçiminde ele alan AKP hükümeti bu durumun sorumlusudur…”

Hükümetin, ‘yeniden’, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü yönünde adım atmaya çağrıldığı açıklamada, “Çekiliş durdurulurken ateşkes konumu korunacaktır” denilerek, ateşkes pozisyonu ‘yeni adımlar’ için bir fırsat olarak tanımlandı.

Çatışmaların durduğu süreçte ‘askeri amaçlı karakol, baraj ve tesisler’ yapıldığı ve bunun ‘sürece iyi niyetli yaklaşılmadığını gösterdiği’ öne sürülen açıklamada, “Çatışmasızlık içinde geçen dokuz ay, Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda hiçbir adım atılmamıştır. Demokratik siyasetin önünün açılması açısından tüm KCK tutuklularının serbest bırakılıp terörle mücadele yasasının ortadan kaldırılması bile gerçekleşmemiştir. Yıllardır tüm hükümetlerin paketler hazırlayıp hiçbir sorunu çözmemesi yaklaşımı AKP hükümeti tarafından da sürdürülmektedir. Toplumdaki her demokratikleşme sorununun muhataplarıyla tartışılıp çözülmesi gerekirken, Türkiye'nin en temel sorunu olan Kürt sorununda Kürt halkının iradesini temsil eden liderlik ve kurumların görüşlerinin alınmaması bir çözüm zihniyetinin olmadığının en somut kanıtıdır” denildi.