KCK operasyonunda alınan DTP'lileri 100 avukat savunuyor

KCK operasyonunda alınan DTP'lileri 100 avukat savunuyor
KCK operasyonunda alınan DTP'lileri 100 avukat savunuyor
PKK'nın gizli sivil yapılanması olduğu iddia edilen Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi'ne (KCK/TM) yönelik dün yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınanlardan 9'u belediye başkanı 34 kişinin ifadelerinin alınmasına Diyarbakır'da başlandı.


6 özel yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadeleri alınan belediye başkanları ve diğer şüphelileri, Diyarbakır Barosu’na bağlı 100 avukat savunuyor. Kapatılan DTP’nin milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de adliye gelerek Başsavcı Durdu Kavak ile görüştü. Milletvekilleriyle birlikte adliyeye gelen Diyarbakır'ın merkez Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran da operasyon kapsamında gözaltına alındı.
Kapatılan DTP’li 9 belediye başkanının da bulunduğu 34 kişinin sorgulanmalarına bu sabah erken saatlerde başlandı. Aralarında Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay, Diyarbakır Merkez Suriçi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Diyarbakır merkez Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, kapatılan DTP’nin Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı, Demokratik Toplum Kongresi sözcüsü Hatip Dicle’nin de bulunduğu 34 kişi özel yetkili 6 Cumhuriyet Savcısına ifade vermeye başladı.

TELEFON KONUŞMALARINI SORDU
İlk olarak Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay ve Hatip Dicle’nin ifadesinin alındığı öğrenildi. İfadeler sırasında savcı, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’a PKK KONGRA GEL Genel Başkanı Zübeyir Aydar ve Genel Başkan Yardımcısı Remzi Kartal ile teknik takibe takılan telefon görüşmesini ve bu kişilerle irtibatını sordu. Başkan Sadak da bu kişilerin DEP döneminden arkadaşları olduğunu ve onlardan talimat almadığını söyledi.

MİLLETVEKİLLERİ BAŞSAVCI İLE GÖRÜŞÜYOR
Gözaltına alınanların ifade verme işlemi adliyede devam ederken, aralarında Barış ve Demokrasi Genel Başkanı Demir Çelik ve kapatılan DTP’li Milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Fatma Kurtalan, Sevahir Bayındır, Aysel Tuğluk, Özdal Üçer ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de bulunduğu bir grup Diyarbakır Adliyesi’ne geldi. Milletvekilleri ve Baydemir, güvenlik koridorundan adliyeye alındı. Milletvekilleri ve Baydemir, Cumhuriyet Başsavcı Durdu Kavak ile görüştü.

GÖZALTI 35 OLDU
Milletvekilleri ile birlikte adliyeye gelen ve grupla birlikte baro odasına geçen Diyarbakır merkez Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, burada operasyon kapsamında gözaltına alındı. Sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Baran, dün akşamdan itibaren aranıyordu. Böylece 10’u belediye başkanı olmak üzere gözaltına alınanların sayısı 35 oldu. Baran, emniyette yapılacak sorgusundan sonra adliyeye sevkedilecek.

BATMAN BELEDİYE BAŞKANI: KİMSEDEN TALİMAT ALMADIM 

Gözaltına alınıp bugün Diyarbakır adliyesine getirilen ve özel yetkili Savcı Ahmet Karaca’ya üç sayfalık ifade veren Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay, suçlamaları kabul etmeyerek, kimseden talimat almadığını söyledi.
Necdet Atalay, ifadesinde iddia edildiği gibi KCK/TM yapısının talimatları doğrultusunda örgütün kırsal alanda faaliyet gösterirken hayatını kaybeden mensuplarının cenazelerinin karşılanması, defin ve cenaze törenine katılma gibi organizasyonları yaptığı iddialarının doğru olmadığını belirtti. Atalay, “Gözaltına alındığım sırada evimde yapılan aramada, KCK/TM yapılanması ile alakalı herhangi bir örgütsel belge bulunmamaktadır. Abdullah Öcalan dahil olmak üzere birçok yazarın kitapları evimde vardır. Bunun dışında örgütsel içeriği olabilecek herhangi bir belge bulunmamaktadır. Roj TV kanalına benimle canlı bağlantı kurma istekleri üzerine bağlanarak yaptığım görüşmeler olmuştur” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2008 yılı Ekim ayında Diyarbakır'ı ziyareti sırasında İl Başkanlığı yaptığını ifadesinde dile getiren Atalay şöyle devam etti:
“Belediye başkanları, partililer, il yöneticileri, kentte bulunan milletvekillerinin katılımı ile bir toplantı yapıldı. Bu toplantı sonrasında da bir basın açıklaması yapılması kararı alınması üzerine bölgede yaşanan sorular ile alakalı bir basın açıklaması oluşturduk. Ertesi gün de parti binası önünde bir basın açıklaması yaptık Bunun dışında Başbakanın bölgeye gelişi ile ilgili, bölgede meydana gelen olaylarla benim bir alakam yoktur. Bu tür olayların meydana gelmesi yönünde de herhangi bir talimat almış değilim, iddia edildiği gibi örgütün talimatları doğrultusunda, örgüt mensuplarının yakınları ile örgüt kırsalında faaliyet gösteren örgüt mensuplarının yakınlarının belediyede işe alınması gibi bir şey söz konusu olamaz. Yine 2009 yerel seçimleri öncesinde KCK/TM üyelerinin talimatları doğrultusunda Batman’a gidip belediye yönetimini illegal olarak devraldığım doğru değildir.”
Atalay’ın avukatları Fethi Gümüş ve Zeki Ekmen, müvekillerinin yasadışı hiç bir eyleme katılmadığı, iradesi dışında gelişen olayları önlemek için de polisle işbirliği içine girdiğini belirterek, belediye başkanı olması nedeniyle tutuksuz yargılanması talebinde bulundu.