KCK: Somut adım atılmazsa süreç ilerlemeyecek

KCK: Somut adım atılmazsa süreç ilerlemeyecek
KCK: Somut adım atılmazsa süreç ilerlemeyecek
KCK'nın Fırat Haber Ajansı'nda yer alan açıklamasında, "Hükümeti son kez uyarıyoruz. En kısa zamanda somut adımların atılmaması halinde, sürecin ilerlemeyeceğini ve bundan da hükümetin sorumlu olacağının bilinmesini istiyoruz" denildi.

Radikal.com.tr – KCK Eşbaşkanlığı adına yapılan açıklamada, hükümetin ‘Öcalan’ın sağlık sorunlarını dikkate almadığı’ öne sürülerek, AKP ‘süreci sabote etme çabası içinde olmak’la suçlandı.

Fırat Haber Ajansı’nda yer alan açıklamaya göre, KCK açıklamasında, “Biz hareket olarak son kez AKP hükümetini uyarıyoruz. Tüm halkımız ve kamuoyu tarafından belirttiğimiz konularda en kısa zamanda somut adımların atılmaması halinde, sürecin ilerlemeyeceğini ve bundan da AKP hükümetinin sorumlu olacağının bilinmesini istiyoruz” denildi.

Açıklamada, bağımsız bir sağlık heyetinin adaya giderek Öcalan’ı ‘kapsamlı bir muayeneden geçirme’ talepleri hatırlatıldı ve “Ancak bugüne kadar konuya ilişkin hükümet tarafından hiç bir açıklama yapılmadığı gibi, heyetlerin çağrısına da olumlu-olumsuz bir yanıt verilmemiştir. Önder Apo’nun sağlığına böyle yaklaşan bir hükümetin, çözüm konusunda samimiyeti hareketimiz, halkımız ve demokratik kamuoyu tarafından ciddi anlamda sorgulanır ve kuşku duyulur hale gelmiştir” denildi.

Hükümetin ‘ Suriye ’de Kürt hareketini tasfiye etmek için Nursa Cephesi’ni desteklediği’ öne sürülen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “AKP’yi bu düşmanca yaklaşımı hızla terk ederek, El Kaideci gruplarla ilişkisini kesmeye ve çeteci gruplardan derhal vazgeçmeye çağırıyoruz.”

“Öcalan ile BDP heyetinin 15 günde bir yapılması gereken görüşmelerinin dahi zamanında yapılmaması, gönderdiğimiz mektubun Önderliğe henüz ulaştırılmaması süreci yeniden tartışmayı gündemimize koymaktadır.”

“Biz hareket olarak son kez AKP hükümetini uyarıyoruz. Tüm halkımız ve kamuoyu tarafından belirttiğimiz konularda en kısa zamanda somut adımların atılmaması halinde, sürecin ilerlemeyeceğini ve bundan da AKP hükümetinin sorumlu olacağının bilinmesini istiyoruz.”