KCK: Somut adım atılmazsa süreç ilerlemeyecek

KCK: Somut adım atılmazsa süreç ilerlemeyecek
KCK: Somut adım atılmazsa süreç ilerlemeyecek
KCK'nın Fırat Haber Ajansı'nda yer alan açıklamasında, "Hükümeti son kez uyarıyoruz. En kısa zamanda somut adımların atılmaması halinde, sürecin ilerlemeyeceğini ve bundan da hükümetin sorumlu olacağının bilinmesini istiyoruz" denildi.

Radikal.com.tr – KCK Eşbaşkanlığı adına yapılan açıklamada, hükümetin ‘Öcalan’ın sağlık sorunlarını dikkate almadığı’ öne sürülerek, AKP ‘süreci sabote etme çabası içinde olmak’la suçlandı.

Fırat Haber Ajansı’nda yer alan açıklamaya göre, KCK açıklamasında, “Biz hareket olarak son kez AKP hükümetini uyarıyoruz. Tüm halkımız ve kamuoyu tarafından belirttiğimiz konularda en kısa zamanda somut adımların atılmaması halinde, sürecin ilerlemeyeceğini ve bundan da AKP hükümetinin sorumlu olacağının bilinmesini istiyoruz” denildi.

Açıklamada, bağımsız bir sağlık heyetinin adaya giderek Öcalan’ı ‘kapsamlı bir muayeneden geçirme’ talepleri hatırlatıldı ve “Ancak bugüne kadar konuya ilişkin hükümet tarafından hiç bir açıklama yapılmadığı gibi, heyetlerin çağrısına da olumlu-olumsuz bir yanıt verilmemiştir. Önder Apo’nun sağlığına böyle yaklaşan bir hükümetin, çözüm konusunda samimiyeti hareketimiz, halkımız ve demokratik kamuoyu tarafından ciddi anlamda sorgulanır ve kuşku duyulur hale gelmiştir” denildi.

Hükümetin ‘ Suriye ’de Kürt hareketini tasfiye etmek için Nursa Cephesi’ni desteklediği’ öne sürülen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “AKP’yi bu düşmanca yaklaşımı hızla terk ederek, El Kaideci gruplarla ilişkisini kesmeye ve çeteci gruplardan derhal vazgeçmeye çağırıyoruz.”

“Öcalan ile BDP heyetinin 15 günde bir yapılması gereken görüşmelerinin dahi zamanında yapılmaması, gönderdiğimiz mektubun Önderliğe henüz ulaştırılmaması süreci yeniden tartışmayı gündemimize koymaktadır.”

“Biz hareket olarak son kez AKP hükümetini uyarıyoruz. Tüm halkımız ve kamuoyu tarafından belirttiğimiz konularda en kısa zamanda somut adımların atılmaması halinde, sürecin ilerlemeyeceğini ve bundan da AKP hükümetinin sorumlu olacağının bilinmesini istiyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/114247911424795

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  İster barışta taraf olarak, ister savaşta düşman olarak bu adamları kendinize muhatap kabul ettiğiniz sürece bu ukala, üstten alan, tehditkar davranışlar bitmez. Hala anlamadınız mı, onlar bu gücü sizinle olan angajmanlarından alıyorlar. Sizi karşılarına çekmiş olmaktan alıyorlar. Türkiye iç-politiğinin bir parçası olmak onlara bu gücü veriyor: Türkiye'yle savaşıyoruz veya Türkiye'yle barışıyoruz diye havalardalar. Bir Türkiye sorunu olarak dış dünyanın ilgisini çekiyorlar. Türkiye'de bir politik başlık olarak tanımlanmaktan mutlular; Türk sol şiddet geleneğinin 70'li yıllardaki mirasına sahip çıkıyorlar, o geleneğin ideallerini ve söz dağarcığını sürdürüyorlar. Kendi çaplarına bakmadan Türkiye'ye sorun çözümü, demokrasi falan öneriyorlar. Alın bu Türkiye bağıntısını ellerinden, tanıyın bağımsızlıklarını. Sonsuza kadar bir istirarsızlık faktörü olarak elinizde tutamazsınız bunu. Yoksa "yarın bakalım ne diyecekler" korkusuyla katlanır durursunuz. Yazık bin yıllık koca ülkenin şu sorunla paralize olmasına, şu adamların maskarası olmasına.

  terör grubu - bft

  önderiniz rahata mı erecek, hükümet demokratik adım atacak, bu mudur arzunuz, öyle ise korkmayın olacaktır. asıl siz terör grubu olarak kendinizi anadolu insanına kabul ettirmek için ne yapacaksınız. her şeyden önce sizi arasına alacak halk, birazda halka yönelik algı çalışması yapsanız.

  xyz - dagli11113

  Niye sizin kendinize ayıt bir iradeniz yokmuda, kendinizi cezaevide olan birinin iradesine teslim edersiniz. Ne mutlu Size bir narsisti kendinize önder secmişsiniz.

  Kürtler-Türkler - Jan21

  Kürtlerin Türklere göre yaşamak zorunda olmadığını Türkler anlamalı artık. Ve Kürtleri bir tehdit olarak görmekten vazgeçin. Kürtler tehdit değil kendi kaderlerini kendileri tayin etmek istiyorlar. AKP çeteci katilleri besleyerek genç insanların ölümlerine neden oluyor.

  Ortada bir sürec falan yokki Devlet nezdinde. - yilmaz-usb

  Başbakan her konuşmasında teröristler şöyle teröristler böyle deyip duruyor.Bu adamın kesinlikle çözümden yana niyeti yok.Bu sadece oyalayıp secimleri atlatmaya calısıyor.Artık bu sürecin bitirilmesi lazım.