KCK yöneticileri: Demirtaş çıkarılınca, heyet gitmemeliydi

KCK yöneticileri: Demirtaş çıkarılınca, heyet gitmemeliydi
KCK yöneticileri: Demirtaş çıkarılınca, heyet gitmemeliydi
KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu, İmralı adasında Abdullah Öcalan ile görüşmeye giden BDP heyetinden Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın çıkarılmasına sert tepki gösterdi.

DİYARBAKIR - KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat ve konsey üyeleri Mustafa Karasu ile Sabri Ok, çözüm sürecini Avrupa'da PKK ile aynı çizgide yayın yapan 'Sterk Tv'ye değerlendirdi. Oslo görüşmelerinde de yer alan Mustafa Karasu, şunları söyledi:
"Oslo'da her şey tartışıldı. Önderlik her şeyi tartıştı. Tartışılacak hiçbir şey kalmamıştır. Televizyonlardaki konuşmalar da gevezeliktir. Ciddi bir tartışma olması gerekir. Bundan sonrası gevezeliktir. Açık söyleyelim, biz bundan sonra diyalog veya tartışma olursa kabul etmeyiz. Biz bu süreci kabul etmeyeceğiz. AKP bu süreci öyle götüreceğini düşünüyorsa aldanıyor. Kendi sistemimizi kuracağız. AKP'ye karşı da direneceğiz. Bizi bu tercihe zorlayan AKP'nin politikası olacaktır. AKP sanmasın, biz kendisine seçim kazandırmak için bu çatışmasızlığı sürdürmeyiz. Biz aptal değiliz, süreci çözüm olsun diye yaptık. Önderliğimiz ile oturup müzakere yapsınlar diye yaptık. AKP ciddi olmalıdır."

'DEMİRTAŞ ÇIKARILINCA HEYET ORAYA GİTMEMELİYDİ'
İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşen BDP heyetinden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çıkarılmasını da sert bir dille eleştiren Karasu şöyle konuştu:
"Bence heyetin oraya gitmemesi lazımdı. Demirtaş çıkarılınca heyet gitmemeliydi. Ciddi tutum alınmalıydı. Kürt sorunu gibi ciddi bir sorun var, 100 yıllık bir sorun var. BDP önemli bir parti, onun eşbaşkanı var. Eleştiri yapmış diye onu götürmüyor. PKK ve BDP'ye sürekli küfür ediyorsun ama sana küçük bir eleştiri yapıldığı zaman her şeyi yapıyorsun. Süreci fiili olarak AKP bitirmiştir. Kürtleri ve önderliği muhatap almayarak süreci bitirmiştir. Biz yapacağımızı yaptık daha fazla yapamayız. Daha fazlası 'mücadeleyi bırakın bizim insafımıza kalın' demektir. Biz kendimizi Türk devletinin insafına bırakırsak Kürtleri yok edeceklerdir. AKP niye adım atmıyor, halen zihniyeti gelişmemiştir, Kürtleri yok etmek zihniyetinden vazgeçmemiştir."

'ÖNDERLİK ÇEKİLİRSE, SAVAŞ SÜRECİ YENİDEN BAŞLAR'
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat da, Öcalan'ın süreçten çekilmesinin her anlamda bir mücadele ve savaş sürecinin yeniden başlaması demek olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Sürecin kendisi önderliksiz gitmez yani. Kürt sorunu da önderliksiz çözülmez. Bunu devletin kendisi de biliyor. Önderliğin süreçten çekilmesi demek, sürecin büsbütün ortadan kalkması ve büyük bir mücadele ve savaş sürecinin başlaması demektir. Kürtler devlet ile uzlaşarak sistemini kurmak istedi. Devlet buna gelmiyorsa Kürtler idari sistemden, ekonomik, eğitim ve savunma alanına kadar sistemini kuracaktır ve kendi savunmasını kuracaktır. Türkiye bu çözüme gelmez ise, Türkiye'nin yaşayacağı durum birkaç yıl sonra Suriye'nin durumu olacaktır. AKP artık son noktaya gelmiş, kararını vermek zorundadır. Ya bu sorunu çözecek ya da ne yapacağına karar vermek zorundadır. Karar aşamasındadır. Çok zamana yayılacak bir süreç değil. Birkaç gün içinde kararını verecektir. Olmazsa her alanda yoğun bir mücadele süreci gelişecektir."

'HİÇBİR İKTİDARA GÖSTERMEDİĞİMİZ ŞANSI SUNDUK'

KCK Yürütme Konseyi üyesi Sabri Ok da, "Biz varlık mücadelesini verdik, varlığımızı kazandık, şimdi özgürlüğümüzü istiyoruz. AKP bunu görmelidir. Zaman kazanmak ile seçim hesapları ile bir yere varılamaz. AKP'nin 10 yıllık iktidarında hiçbir iktidara göstermediğimiz şansı sunduk. Bunun 6 yılı ateşkes ile geçti. Artık kararını vermelidir" diye konuştu. (Ferit ASLAN/DHA)