KCK'da yeni dalga: 123 noktada arama, 33 gözaltı

KCK'da yeni dalga: 123 noktada arama, 33 gözaltı
KCK'da yeni dalga: 123 noktada arama, 33 gözaltı
Haber: Salİh AYDIN / Arşivi

İSTANBUL- PKK ’nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK’ya yönelik kapsamlı operasyonlara dün bir yenisi eklendi. Türkiye genelinde 17 ilde yapılan ve toplam 123 noktada aramaların gerçekleştirildiği operasyonda, eski milletvekili Fatma Kurtulan ve BDP yöneticisi Tuncer Bakırhan’ın da aralarında bulunduğu 33 kişi gözaltına alındı. Ankara ’da bazı Eğitim Sen büroları ile KESK Genel Merkezi’nde de arama yapan polisler bir KESK çalışanını gözaltına aldı. Diyarbakır’da ise BDP il binası, Kurdi-Der Genel Merkezi, BDP Ekoloji ve Yerel Yönetimler Bürosu, Eğitim-Sen ve İHD ile bazı derneklere baskın düzenlendi. 

Kapalı devre mail sistemi
İstanbul’da gözaltına alınan kişilerin, Uludere’de 34 köylünün hava saldırısıyla öldürülmesinin ardından gerçekleşen sokak gösterilerini düzenlediği öne sürülen ‘KCK Kent Meclisi İl Yürütme Konseyi’ ile ‘kapalı devre e-posta trafiği’yle Abdullah Öcalan’dan aldıkları talimatları örgüte ulaştırdığı belirtilen ‘KCK Önderlik Alt Komitesi’ üyesi oldukları iddia edildi. Öcalan’ın avukatları aracılığıyla gönderdiği eylem talimatlarının, C.Y. adına açılan bir e-posta adresine yazıldığı, komitenin, talimatların ulaşmasını istedikleri kişilere kuryelerle mail şifresi gönderdiği öne sürülüyor. 

Başakşehir’de 7 kilo A4
Bu arada İstanbul Başakşehir’de, daha önceki bir operasyonda gözaltına alınan bir PKK’lının ifadesi doğrultusunda yapıldığı belirtilen kazıda 6 kilo 900 gram A4 tipi patlayıcı bulundu. Olimpiyat Stadı’nın yakınındaki ağaçlık alanda dedektör ve arama köpekleri kullanılarak yapılan ve 4 saat süren kazıda 22 parça halinde 230’ar gramlık A4 ve yönlendirmeli fabrikasyon patlayıcıdan oluşan toplam 6 kilo 900 gram patlayıcı ile 2 fünye ele geçirildi. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da bulunan mühimmatla ilgili olarak, “Dehşetli bir patlayıcı, şimdiye kadar olanların hepsinden daha önemli” dedi.