KCK'da yeni gözaltı dalgası

KCK'da yeni gözaltı dalgası
KCK'da yeni gözaltı dalgası

Arşiv

KCK soruşturması kapsamında harekete geçen polis 6 ilde BDP'li bazı yöneticiler de dahil olmak üzere 28 kişiyi gözaltına aldı.

KCK'ya yönelik Şanlıurfa merkezli 5 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda, aralarında BDP il başkanı ve yardımcısının da bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, KCK'nın faaliyetlerini yöneten ve yönlendiren şahıslara yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Şanlıurfa kent merkezi, Viranşehir, Suruç ve Ceylanpınar ilçeleri ile İstanbul , Diyarbakır , Eskişehir ve Muş'ta önceden belirlenen adreslere sabah eş zamanlı operasyon düzenlendi. 

Mahkeme kararı doğrultusunda Şanlıurfa kent merkezinde BDP'nin “Siyaset Akademisi”, Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği ile BDP Ceylanpınar ilçe teşkilatında da Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince arama yapıldı. Ayrıca operasyon kapsamında BDP Şanlıurfa İl Başkanı Fatma İzol ve yardımcısı Mehmet Vural'ın da evinde yapılan armanın ardından gözaltına alındığı belirtildi. Söz konusu adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda yasak yayın, hard disk ile bazı dokümanlar ele geçirdi. Operasyonlar kapsamında gözaltına alınan toplam 28 kişi sorgulanmak üzere TEM Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. (AA)