KCK'dan çok sert 'Hizbullah' açıklaması

KCK'dan çok sert 'Hizbullah' açıklaması
KCK'dan çok sert 'Hizbullah' açıklaması

Cumartesi gecesi meydana gelen silahlı saldırıda hayatını kaybeden 28 yaşındaki Özcan Temel dün toprağa verilmişti.

Batman'da cumartesi gecesi bir düğün törenine açılan ateşte 28 yaşında bir gencin hayatını kaybetmesinin ardından gerginlik sürerken, KCK'dan da konuyla ilgili çok sert bir açıklama geldi.

Radikal.com.tr - KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı adına yapılan ve Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) açıklamada, “Bu saldırıların arkasında AKP ve yeşil Ergenekon’un varlığı görülmelidir" denilerek halk, ‘saldırıların üzerine gitmeye’ davet edildi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı’nın yazılı açıklamasında, saldırının tesadüf olmadığı ve benzer saldırıların ‘seçim dönemi ve sonrasında yaygınlaşabileceği’ öne sürüldü.

“Rojava’da silahlı çetelerin Kürt halkına saldırması 1990’lı yıllarda Kürtlere karşı yürütülen kirli savaşın Suriye 'de pratikleşmesidir” denilen açıklamada, “Son zamanlarda kendilerini Huda-Par olarak örgütleyen Hizbullah’ın yayın organlarında Kürt Özgürlük Hareketi'nin ve BDP 'nin hedeflenmesi, böyle bir saldırının psikolojik ortamının hazırlandığını gösteriyordu. 1990’lı yıllarda olduğu gibi devletin bu saldırılara göz yumup destekleyeceği de anlaşılınca bu saldırılar başlatılmıştır. 1990’lı yıllardaki kontra cinayet tecrübelerini bu yeni saldırı döneminde de kullanılacakları anlaşılmaktadır” denildi.

Batman’daki silahlı saldırının bir ‘tesadüf’ olmadığı öne sürülen KCK açıklamasında şöyle denildi:

“Huda-Par denilen 1990’lı yıllarda devlet himayesinde Kürtleri katleden bu çevrelerin Rojava’daki çetelerle iç içe oldukları netleşmiştir. Şimdi hem Kuzey Kürdistan'da hem Rojava’da İslam maskeli bu kontralar AKP hükümeti ve yeşil Ergenekon tarafından Kürt Özgürlük Hareketi'ne saldırtılmaktadır. Halkımız ve demokrasi güçleri bu cinayetlere karşı protestolarını her yerde yükseltmeli ve bu saldırılara dur demelidir. Bu cinayetleri protesto eden yaygın gösteriler yapılmalıdır.”