KCK'dan 'İmralı'ya bağımsız sağlık heyeti' çağrısı

KCK'dan 'İmralı'ya bağımsız sağlık heyeti' çağrısı
KCK'dan 'İmralı'ya bağımsız sağlık heyeti' çağrısı
KCK Abdullah Öcalan için İmralı Adası'na sağlık heyeti gönderilmesini istedi. KCK açıklamasında, Öcalan'ın bağımsız sağlık heyeti istediği, ancak hükümetin konuya duyarsız yaklaştığı öne sürüldü.

Radikal.com.tr – KCK Abdullah Öcalan için İmralı Adası’na sağlık heyeti gönderilmesini istedi. KCK açıklamasında, Öcalan’ın bağımsız sağlık heyeti istediği, sürecin sekteye uğramasının önüne geçmek için bu konuya hassas yaklaştığı, ancak hükümetin duyarsız yaklaşımının bakışını ortaya koyduğu öne sürüldü.

Ajans Fırat News'in haberine göre, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı adına yapılan açıklamada, sağlık durumu dikkatle izlenen Abdullah Öcalan’ın bazı sağlık sorunları olduğunu iletmesi üzerine bir sağlık heyetinin İmralı’ya gitmesi isteklerinin yükseldiği, hükümetin bunlara yanıt vermediği, bunun mevcut sürece, ‘Ciddiyetsiz bir yaklaşım’ olduğu ifade edildi. KCK açıklamasında, bu konuda çaba harcanması istenirken şöyle denildi:

Türkiye ’nin en temel konusu olan Kürt sorununda birinci muhatap Kürt Halk Önderidir. Kürt Özgürlük Hareketi bu Önderliğin baş müzakereci olduğunu defalarca vurgulamıştır. Şu anda bir demokratik çözüm süreci başlamıştır. Bu sürecin başlatıcısı da Kürt Halk Önderidir. Bu önderliğin sağlığına duyarsız yaklaşım AKP ’nin sürece tutumu konusunda kuşkular uyandırmaktadır. Kürt sorunu konusunda çözüm isteyen bir siyasi güç böyle davranabilir mi?”


776 SİVİL TOPLUM ÖGÜTÜ’NDEN ORTAK ÇAĞRI
Bu arada 776 sivil toplum örgütü de ortak bir deklarasyon yayınlayarak, bağımsız bir sağlık heyetinin, Abdullah Öcalan'ın sağlık sorunlarını tespit etmek için İmralı'ya gitmesini istedi. Deklarasyonda ayrıca, Öcalan'ın tam teşekküllü bir hastanede tetkik ve tedavisin yapılmasını, tecrit uygulamasının kaldırılarak, uygun koşulların sağlanmasını talep etti.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti önünde bir basın açıklaması ile duyurulan deklarasyonda Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, TUHAD-FED, İHD gibi pek çok örgütün imzası yer aldı.