KCK'dan tutuklu gazeteciye dayağa tepki

KCK'dan tutuklu gazeteciye dayağa tepki
KCK'dan tutuklu gazeteciye dayağa tepki
KCK davası kapsamında Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Gazeteci Kenan Kırkaya'nın hastane sevk edilmesi sırasında darp edilmesine Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

ANKARA – ÇGD Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Kenan Kırkaya’nın kaleme aldığı haberler delil olarak gösterildiği hatırlatılarak “Kenan’a atılan cop hepimize atılmıştır” denildi.

Radikal Gazetesi, Kırkaya’nın 20 Kasım tarihinde cezaevinde hastaneye sevki sırasında darp edilmesini gündeme getirmişti. ÇGD Yönetim Kurulu, Radikal’in gündeme getirdiği “tutuklu gazeteciye saldırı” haberiyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Kırkaya’nın hazırladığı 34 haber nedeniyle tutuklu bulunduğu hatırlatarak şöyle denildi:

“Kandıra 1 No’lu F tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Gazeteci arkadaşımız, DİHA Ankara temsilcisi Kenan Kırkkaya, 20 Kasım günü hastane sevki sırasında, cezaevi ring aracında darp edildi. Kenan, ring aracındaki kameraya itiraz ettiği için saldırıya uğradı. Hatırlatmak istiyoruz… Kenan neden cezaevinde?

Tutuklu gazeteciye şiddet

HABERLERİ DELİL
Dava dosyası incelendiğinde, Kenan, Kürt siyasetçilerle görüşerek haber yaptığı için cezaevinde. Yazdığı muhalif haberler nedeniyle dört duvar arasında. Adalet dağıttığını ileri süren Yargı, bir gazetecinin mesleği gereği yaptığı haberleri suçlamaya gerekçe yaptı. Kenan’ın 34 haberi dosyada delil olarak yer alıyor. Hangi haberler bunlar? Bazılarını hatırlatmak istiyoruz:
* Hakim Orhan Gazi Ertekin’le yapılan anayasa söyleşisi.
* Gazi Üniversitesi’nden Akademisyen Kadir Cangızbay ile yapılan röportajı, 
* Dönemin bakanı Salim Ensarioğlu’nun MGK’da Kürtlerin en fazla üç çocuk yapmaya zorlanması gerektiğinin konuşulduğunu anlattığı söyleşisi.
* Seçim döneminde izlediği Selahattin Demirtaş ya da BDP ’li vekillerin miting haberleri.
* SETA Başkanı Hüseyin Yayman’ın Ruşen Çakır’a yazdırdığı BDP analizine ilişkin toplantı daveti ve analizin kendisi.
* Irak’ta yapılan Kürt Ulusal Kongresi hakkında yazdığı yazı, iddianamede suç delili olarak geçiyor.

KIZININ CD’Sİ DE DELİL

Abartmıyoruz!
Kenan’ın tutuklanma ve yargılanma gerekçeleri arasında kızının doğum günü görüntüleri de var. O CD hala dosyada en önemli kanıtlardan biri olarak duruyor!
Kenan bu delillere dayanılarak yıllardır cezaevinde.
Ancak Kenan’a yönelik zulüm bununla da sınırlı kalmadı. 20 Kasım tarihinde Kenan’ın uğradığı saldırıyı kabul etmemiz mümkün değil.
Bu zulmünüze isyan ediyoruz.

BU UTANCA SON VERİN!
Adalet sağladığını ileri sürenlere sesleniyoruz:
Kenan’ı serbest bırakın! Habercilik faaliyeti nedeniyle içeride tuttuğunuz meslektaşlarımızı tahliye edin.
Bu utanca son verin!” (Radikal)