KDP-PYD ittifakı sürece yarar

KDP-PYD ittifakı sürece yarar
KDP-PYD ittifakı sürece yarar
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Suriye’nin masaya yatırılacağı Cenevre- 2 toplantısı öncesi Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve Suriye’de bulunan Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasında ittifak girişimleri BDP ’de de memnuniyet yarattı. BDP’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Eşbaşkanı Nazmi Gür, Kürtlerin, Irak’ın inşaası sırasında oynadığı rolü Suriye’nin yeniden kurulması sırasında oynayabileceğini söyledi. Gür, ittifakın Türkiye ’de süren Demokratik Çözüm Sürecini de olumlu etkileyeceğini savundu.
Suriye’de Kürtlerin politik statü kazanmalarının, Suriye’nin birliği için önemli bir gelişme olduğunu savunan Gür, “Yeniden işlerlik kazandırılan Yüksek Kürt Konseyi, bütün Suriye’nin çatı örgütü olacaktır. Kürtler, Yüksek Kürt Konseyi’nde birleştiğinde Cenevre- 2 Konferansı’na daha güçlü ve birlikte katılacaklar ve Suriye sorununun çözümünde Kürtleri anahtar rol üstlenen bir konuma getirecek” dedi.
Gür, ittifakın bir başka boyutunun da Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini ifade ederek şunları söyledi: “Rojava Kürdistanı’nda, Barzani’nin yapıcı yaklaşımıyla bir çözüme ulaşılması Türkiye için güvenlik sağlayacak. Suriye Kürtleri, Türkiye’ye yönelik hasmane bir tutum içinde değil, Türkiye ile ilişki geliştirmek istiyor. Rojova devrimi, hem Ortadoğu ’ya istikrar ve barışın getirilmesi hem de Demokratik Barış ve çözüm sürecine büyük katkı sağlayacak.” 

Türkiye tereddütlü 

Türkiye’nin ittifaka tereddütlü yaklaştığını ifade eden Gür, Türkiye’nin tereddütlerinin boş olduğunu düşündüklerini ifade ederek, “Kürtlerin yüzü Batı’ya dönüktür. Türkiye’nin Kürtlerle kuracağı demokratik ilişki kaybedilen itibarı yeniden kazanmasını sağlar” dedi.