'KDV korsanı çözmez'

Yayıncılar Birliği, Telif Hakları Müdürü Abdullah Çelik'in "Kitapta KDV düşürüldü ama kitap fiyatları azalmadı" açıklamasını yalanladı.

İSTANBUL - Yayıncılar Birliği, Telif Hakları Müdürü Abdullah Çelik'in
"Kitapta KDV düşürüldü ama kitap fiyatları azalmadı" açıklamasını yalanladı. Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Metin Celal, KDV'nin inmediğini, indirilse bile korsana çare olmayacağını söyledi.
Celal'in açıklaması şöyle: "Genel müdürün açıklamasını okuduk, ama yayınevlerine yaptığı sitemi pek haklı bulamıyoruz,. Çünkü açıklamasında KDV'nin yüzde 8'den 1'e indirildiğini, ama bunun fiyatlara yansımadığını söylüyor. Bugün Maliye Bakanlığı'na sorduk, KDV'nin indirilmesine ilişkin bir karar alınmamış. Eğer KDV 8'den 1'e düşerse bu yüzde yedilik düşüş, fiyatlara yansıyacaktır. Ama bu yansıma yüzde yedi olacağı için çok da büyük bir indirim sağlamaz. Bizim umudumuz, devletin kitap okumayı özendirici tedbirler alması ve korsan yayınla mücadelede ciddiyetini sürdürmesidir. Sayın genel müdürün örneğini verdiği Ahmet Altan'ın kitabı gibi uygun fiyatlı kitaplar çıksa da, maalesef bunların da korsanı yapılıyor. Bu da gösteriyor ki, kitap fiyatlarının ucuzlaması, korsanı engellemede tek önlem değil. Hukuki mücadele olmazsa, hiçbir tedbir yeterli olmayacak. (Kültür Sanat)