Kebabı Mardinlilere sor

Büyükşehirlerde ve tatil beldelerinde midye dolma piyasasını ellerinde bulunduran Mardinliler, Adana kebabını da ele geçirdi. Kebabıyla ünlü Adana'daki Kebapçılar Odası'nın başkanı bile Mardinli.

ADANA - Büyükşehirlerde ve tatil beldelerinde midye dolma piyasasını ellerinde bulunduran Mardinliler, Adana kebabını da ele geçirdi. Kebabıyla ünlü Adana'daki Kebapçılar Odası'nın başkanı bile Mardinli.
Türkiye'nin en fazla göç alan kentlerinden biri olan Adana'ya göçle gelenler, bu kentin sosyal yaşamının yanında yemek kültürüne de damgasını vuruyor. "Adana'nın kebabı Mardinlilerden sorulur" diyen ve kendisi de Mardinli olan Adana Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Aslan, odalarına kayıtlı 267 kebap dükkânının sahibinin 177'sini Mardinlilerin oluşturduğunu söyledi. Aslan, Midyatlıların en büyük oranı teşkil ettiğini belirtti. Göçle gelen çocuklarının önce çırak, sonra usta, daha sonra da patron olduklarını anlatan Aslan, "Kebap işinde yetişen Mardinliler, ileride çocuklarını da yanlarında çalıştırıyorlar. Böylece Mardinli kebapçıların sayısı her yıl artıyor. Kentte bugün isim yapmış çok sayıda dükkânın sahibinin memleketini sorguladığınızda karşınıza Mardin çıkıyor. Sahibinin doğum yeri Adana olanların yanında ise mutlaka ya bir Mardinli, ya Midyatlı ya da Şanlıurfalı çalışır" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7525807525800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.