Keban barajının kapakları açıldı

Vali Koçdemir tedbir alındığını, tehlike olmadığını söyledi.

Elazığ'ın Keban ilçesinde bulunan Keban barajının iki tahliye kapağı 19 yıl aradan sonra açıldı. Elazığ Valisi Kadir Koçdemir, 1985 yılında böyle bir olayın yaşandığını belirterek tedbirlerin alındığını ve tehlikenin olmadığını söyledi.
Koçdemir, tahliye kapaklarının açılması nedeniyle Keban'a geldi. Açılışta fotoğraf ve kamera çekimi yapan Koçdemir, "Bu olay 10 gün süreyle devam edecek. Tedbirler alındı, tehlike yok. Sadece seyir zevki yaşanıyor. Elazığlılar ve buraya gelme imkanı olanlar gelip 15- 20 yılda yaşanan bu olaya şahitlik etsinler" dedi. Keban, Atatürk ve aynı zincir üzerinde bulunan tüm barajlarda benzer uygulamanın yapılacağını ifade eden Koçdemir, Keban barajında şu anda su seviyesinin geçen yılın aynı dönemine göre 9 metre yüksek olduğunu ve tahliye kapaklarının açılmasıyla saniyede bin 150 metre küp su bırakıldığını anlattı. Uygulamanın 10 gün süreceğini ifade eden Koçdemir, 10 gün sonra tekrar bir değerlendirme yapılacağını sözlerine ekledi.
Keban Barajı Hidroelektrik Santrali (HES) Müdürü Abdullah Demirel ise, maksimum 845 olan baraj kodunun şu anda 843.57 olduğunu belirterek, baraj gölüne saniyede 3 bin 800 ile 3 bin 900 metreküp arasında su geldiğini söyledi. Fazlalığı atmak ve ileride sorun yaşamamak için düzgün şekilde su tahliye programına gidildiğini bildiren Demirel, korkulacak bir durumun olmadığını kaydetti.
Kapakların açılışını Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar ilgiyle izledi. Koçdemir ve vatandaşlar kapakların önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Bu arada baraja yakın olan az sayıdaki ağacın zarar gördüğü gözlenirken, Fırat nehrine yakın bölgelerde hayvancılık yapan köylülerin uyarıldığı belirtildi.