Keban hatırası...

Fırat üstündeki beş barajda yağış ve karların erimesiyle su seviyeleri yükselince 10 günlük alarm verildi. Suriye sınırındaki Karkamış'tan sonra dün de Keban'da tahliye kapakları açıldı. Riskli bazı köyler de boşaltıldı. Atatürk, Karakaya ve Birecik'te de tahliyeye geçilecek.

ŞANLIURFA/GAZİANTEP/ BATMAN/ELAZIĞ - Fırat üzerindeki barajlarda son yağışlar ve karların erimesiyle su seviyesi azami koda ulaşınca, 10 günlük alarm verildi. Beş barajdan, önce Suriye sınırındaki Karkamış'ta başlatılan
tahliye, dün sabahtan itibaren Keban'da da uygulandı. Keban Barajı'nda 19 yıldan beri ilk kez tahliye kapakları açılınca halk fotoğraf çekmek üzere bölgeye geldi.
Fırat ve Dicle üzerindeki barajlardaki son durum şöyle:
Keban: 1974'te hizmete giren barajın azami kodu 845. Su seviyesi 844 koduna ulaşınca, sekiz tribünde tam kapasiteyle elektrik üretimine geçildi. Önümüzdeki günlerde karların erimesiyle baraja gelecek su miktarının artacağı dikkate alınarak, dün öğleden sonra savak kapakları (barajın gövdesi üzerinde bulunan kapaklar) açılarak su tahliyesine başlandı. Saniyede 1152 metreküp su bırakılacak. Feribot seferleri iptal edildi.
Atatürk: Türkiye'nin en büyük barajında su seviyesi dün 537 kodunda ölçülünce kapakların bugün açılmasına karar verildi. Saniyede 1400 metreküp su, sekiz tribünden, 900 metreküp su da savaklardan Fırat'a bırakılacak. Tahliye 10 gün sürecek.
Batman: Dicle'deki barajda kapaklar dün açıldı. Tahliye, su seviyesi 4 metre düşene dek sürecek.
Karakaya: Saniyede 700 metreküp su bırakılacak barajdaki 10 dolu savağın kapağı, aşınma olmaması için kısmen açıldı. Su kodu 890'a ininceye kadar tahliyeye devam edilecek. Barajda, en son 1992 yılında kapaklar açılmıştı.
Birecik: Azami kodu 385 olan barajda su seviyesi 384 ölçülünce tahliyeye başlandı. Saniyede 2 bin 400 metreküp su bırakılacak.
Karkamış: Barajda tam kapasiteyle enerji üretimi yapılırken, savaklardan sırakılan sular, bazı yerleşim merkezlerinde evleri sular altında bıraktı, dolgu köprüleri aşan sular, geçit vermedi.DSİ: Şu anda tehlike yok
Barajlarda savakların açılarak nehir yatağına daha fazla su bırakılması, özellikle Şanlıurfa ve Gaziantep'in Fırat kenarındaki yerleşim merkezlerinde taşkın tehlikesine neden oldu. Önceki gün Karkamış Barajı'ndan su salınınca, Ada Mezrası'ndaki 10 evden beşi tamamen su altında kaldı.
DSİ Genel Müdürvekili Salih Paşaoğlu ise şu anda tehlikeli bir durumun söz konusu olmadığını, önümüzdeki günlerde karların erimesiyle barajlara 14 milyar metreküp su gelmesinin hesaplandığı için şimdiden önlem alındığını belirtti. Paşaoğlu uygulamanın, 'taşkın öteleme' olduğunu söyledi. Paşaoğlu, "Tehlike sadece Karkamış'ta var. Burada Fırat'ın oluşturduğu adacıklara yerleşim yapılmış. Zarar görmeleri kaçınılmaz, tedbir almaları lazım. Valiliklere bildirdik" dedi.


Balıklar bile şaşkın
Muş Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, su taşkınları ve Alparslan-1 Barajı'nın
taşması sonucu, il genelinde 11 bin 588 hane ve 83 bin kişinin mağdur olduğunu belirtti. Alparslan-1 yapılınca kamulaş- tırılan, ama boşaltılmayan köyler su altında kalsa da vatandaşlar köylerini terk etmemekte kararlı. Bitlis'in Ahlat ilçesinde sel, içme suyunu kirletirken Kars'ta ormanlık alanlardaki göletlerden çok sayıda tatlı su balığı, taşkınlarla Aras Nehri'ne geldi.