'Keçi sayısı azaltılınca Uludağ ormanı genişledi'

'Keçi sayısı azaltılınca Uludağ ormanı genişledi'
'Keçi sayısı azaltılınca Uludağ ormanı genişledi'

Kıl keçisi yüzünden Toroslar?da da orman alt sınırı değişmiş.

Bursa Orman Müdürlüğü yetkilileri, kıl keçisi sayısı azaltılınca ormanların Uludağ'ın kayalık yüksek bölgelerine doğru yayılmaya başladığını açıkladı

BURSA - Genç fidanları ve filizleri yiyen keçiler nedeniyle orman alt sınırının Toroslar’da 500-600, Uludağ’da ise 100 metre kadar düştüğü belirlendi. Keçi sayısı azaltılınca Uludağ’da ormanlar dağın çıplak zirvesine doğru yayılmaya başladı.
Kıl keçilerinin ormana verdiği zarar, bir süredir tartışılıyor. Orman Bakanlığı “Yangından beter” dediği kıl keçilerinin sayısını azaltmak istiyor. Bazı uzmanlarsa kıl keçilerinin ormanın alt tabakasındaki çalı çırpıyı yiyerek yangın riskini azalttığını ayrıca yörük kültürünün asli parçası olduğunu söyleyerek karşı çıkıyor.
Bursa Orman Müdürlüğü’nün son tespitleri de kıl keçisi sayısı azaldıkça ormanların iyileştiği yönünde... Müdürlük Bursa, Bilecik ve Yalova’da 500 bin hektarı verimli 759 bin hektar alanla ilgileniyor.
Müdürlük yetkilisi şöyle konuştu: “Ormanlık alanların bittiği en yüksek noktaya ‘Alp sınırı’ adı verilir. Bu sınırdan sonra kayalıklar başlar. İşte keçiler yüzünden bu kayalıklar Toroslar’da artık 500-600 metre daha aşağıdan başlıyor. Uludağ’da da orman sınırı 100 metre düştü. Bursa’nın dağlık ilçeleri Orhaneli ve Keles’de keçi sayısı azaltıldı. Keçinin zararı ortadan kalkınca  Uludağ’da orman sınırı eski seviyesine doğru ilerlemeye başladı. Keçi beslemenin maliyeti bedava. Ancak yol açtığı zarar çok büyük. Birbirinin sırtına binerek bile inanılmaz yüksekliğe ulaşarak filizleri  yiyorlar. Fidan ya da filiz yoksa ağaç kabuğuyla beslenebiliyorlar.”   Bursa ve çevresi, 24 türden ağacı barındıran ormanların deniz seviyesinin 2 bin 500 metre yükseğine kadar tırmanabildiği ender bölgelerden biri. (aa)