Keçiören'de bina çöktü: Biri ağır altı yaralı

Keçiören'de bina çöktü: Biri ağır altı yaralı
Keçiören'de bina çöktü: Biri ağır altı yaralı
Ankara'da bir binanın istinat duvarı bir apartman ve bir gecekondunun üzerine çöktü. Melih Gökçek: Mutlaka ihmal var

ANKARA - Keçiören'de, inşaat halindeki 4 katlı bir binanın arka tarafındaki istinat duvarı, 4 katlı başka bir bina ile hemen yanındaki gecekondunun üzerine çöktü. Olayda yaralanan 6 kişiden 3 yaşındaki Emirhan Ünalan öldükten sonra yapılan müdahaleyle yaşama döndürüldü.
Uyanış Mahallesi, Aşıkpaşa Caddesi'nde, inşaat halindeki 4 katlı binanın istinat duvarı, 4 katlı, 9 daireli Gökkaya Apartmanı ile hemen yanındaki bir gecekondunun üzerine çöktü. Çökme sonucu 4 katlı Gökkaya Apartmanı'nın ilk 2 katı tamamen çökerken, diğer katlar da bu çöküntünün üzerine oturdu. Gecekondunun da yarısı yıkıldı.
Olayda, binada oturanlardan Rahime Ünalan ve çocukları Berkan- Emirhan Ünalan, dedeleri Şaban Ünalan ile gecekonduda oturan Muhammet ve Hatice Gökkaya yaralandı. Ankara Numune ve Meslek Araştırma hastanelerine kaldırılan yaralılardan 3 yaşındaki Emirhan Ünalan'ın yoğun bakımda olduğu belirtildi.
Facia sonrası Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri, yarısı yıkılan gecekondu ile çöken binanın altında arama yaptı. Bu sırada köpeklere de enkazda arama yaptırıldı. Polis çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, çevredeki bina ve gecekondularda oturanlar da olası tehlikeye karşı evlerinden çıkartıldı. Polis, bölgede emniyet şeridi oluştururken, yüzlerce meraklı, çöken daire ve gecekonduda yapılan çalışmaları izledi. Bu arada Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait itfaiye ekipleri de çalışma başlattı.
 
GÖKÇEK: MUTLAKA İHMAL VAR
 
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Keçiören’de çöken binanın, "Bir ihmal olmazsa yıkılmasının mümkün olmadığını" ifade ederek, "Mutlaka bir ihmal var. Ama ihmalin ne olduğunun, teknik elemanlar tarafından ortaya çıkarılması gerekiyor" dedi.
Gökçek, olay yerine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gökçek, "Olayı nasıl değerlendirdiğinin" sorulması üzerine, "Arkadaşlar, bu Büyükşehir’in alanı içine girmiyor. Teknik bir konu. Açıklamayı ilgili arkadaşlara sorun" yanıtını verdi.
Olaya çok üzüldüğünü ifade eden Gökçek, can kaybı olmamasının teselli unsuru olduğunu kaydetti. Enkazdan ağır yaralı çıkarılan çocuğun tedavi altında olduğu bilgisini aldığını belirten Gökçek, çocuğun kurtulmasını temenni ettiklerini söyledi.
Denetim yapmanın önemine dikkat çeken Melih Gökçek, sıkı denetim yapılması halinde bu tür olaylara meydan verilmeyeceğini söyledi. Gökçek, bina üzerine yapılan yüklerin iyi hesaplanması gerektiğine işaret etti.
 
-ONU İLGİLİ ARKADAŞLARA SORUN-
 
"Yapılan denetimlerde böyle bir istinat duvarına nasıl izin verilebilir?" sorusu üzerine Gökçek, şunları kaydetti:
"Onu ilgili arkadaşlara soracaksınız tabii. O bizim konumuz değil. Büyükşehir Belediyesinin bu manada kentsel dönüşümler dışında denetleme yetkisi yok. Arka manzaraya bakarsanız üst üste kibrit kutusu gibi dizilmiş binalar görüyorsunuz. Bu aslında şehircilik değil tabii. Şehircilik kentsel dönüşümlerle oluyor. Maalesef kentsel dönüşümlerle de bol miktarda da yürütmeyi durdurma kararı geliyor ve kentsel dönüşümler duruyor. Kentsel dönüşümler olmaz, planlı yapılanma olmazsa bu çeşit imar iskan planlarıyla bu işi yapmaya çalışırsanız, kontrolde o nispette azalıyor ve bu tip neticelerle maalesef karşılaşmış oluyorsunuz. Şehirciliği bu anlamda getirmek gerekiyor. Bir de binaya koyduğunuz yükleri iyi hesaplamak ve ona göre de denetimin yapılması gerekiyor."
"Olayda ihmal hissediyor musunuz?" sorusu üzerine de Gökçek, "Bunu tetkik etmeden benim söylemem yanlış olur. Bir ihmal olmazsa bunun yıkılması mümkün değil. Mutlaka bir ihmal var. Ama ihmalin ne olduğunun teknik elemanlar tarafından ortaya çıkarılması gerekiyor" diye konuştu.
 
ALTINOK: YAPI DENETİM FİRMALARI DENETLENİYOR
 
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da Marmara Depremi’nin ardından 2000 yılında çıkarılan yasa ile bu yerlerin denetiminin, yapı denetim firmalarına verildiğini hatırlatarak, kendilerinin de yapı denetim firmalarını denetlediklerini söyledi.
Enkazdan ağır yaralı çıkarılan 3 yaşındaki Emirhan Ünalan’ın tedavisinin devam ettiğini belirten Altınok, çocuğun sağlığına bir an önce kavuşmasını temenni etti. Diğer yaralıların durumunun iyi olduğunu bildiren Altınok, sorumlular hakkında gerekli işlemlerin en kısa sürede yapılacağını kaydetti.
Gazetecilerin, "Binanın sert zemine yapılmadığı yönünde eleştiriler var, bir ihmal var mı?" sorusu üzerine Altınok, şöyle konuştu: "İhmalin olup olmadığına bakacağız. Arazinin ekolojik durumu bu. Buraların jeolojik etütleri yapılıyor, jeolojik etütlere göre kat belirlemesi tespit ediliyor, daha sonra imar planları hazırlanıyor. Bu imar planı bizim dönemimizde yapılmış bir plan değil. Çok önceden yapılmış bir imar planı. Bizim dönem eski dönem diye bir şey burada tabii. Olayı başkalarının üzerine yıkmak etik de değil. Doğru da değil. Bakıyoruz, ihmali olan kim varsa bunun hesabını verecektir elbette."
"İstinat duvarı çöken inşaatın tehlike arz ettiği hatırlatılarak ne zaman yıkılacağının?" sorulması üzerine Altınok, bununla ilgili Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nden ekiplerin geldiğini, onların tespitlerinden sonra yıkılıp yıkılmayacağına karar verileceğini kaydetti. Çöken bina ile gecekondunun yıkım işleminin de bugün yapılacağını bildiren Altınok, bu evlerde ikamet eden vatandaşların mağdur edilmeyeceğini, barınma ihtiyaçlarının karşılanacağını söyledi.
Vatandaşların zararının ihmali olanlar tarafından karşılanacağını ifade eden Altınok, "Dileğimiz, temennimiz 3 yaşındaki Emirhanımız bir an önce sağlığına kavuşur. Diğerleri bir şekilde telafi edilir" dedi.
"Sayın Gökçek de burada, bir bilgi paylaşımı olacak mı?" sorusunu da Keçiören Belediye Başkanı Altınok, "Bilgi istenirse, isteyenle paylaşırız tabii ki" diye yanıtladı. Daha sonra belediyeden gelen yıkım aracı, çöken binayı yıkmaya başladı. (aa)